zoom

Slider

Mbappe vs Ronaldo! Takohen galaktikët e Real Madridit, e shkuara dhe e ardhmja

Teksa rritej, Kylian Mbappe kishte foto të Cristiano Ronaldos në murin e tij. Ndërsa të premten, ai do të përballet me legjendën e futbollit.

Franca dhe Portugalia përballen në çerekfinalen e Euro 2024. Ndërsa shumë lojtarë të klasit botëror do të jenë në aksion për të dyja skuadrat, është e vështirë t’i shpëtosh këtij duke qenë një duel gladiatorial mes Ronaldos dhe Mbappes.

Kjo nuk është hera e parë që dy ikonat përballen në fushë. Ata u takuan në 1/16 e fundit të Ligës së Kampionëve 2017-18, kur Real Madrid mposhti me lehtësi PSG-në e Mbappe-s 5-2 në total – në rrugën e Ronaldos drejt trofeut të katërt dhe të fundit të Ligës së Kampionëve në Spanjë.

Mbappe nuk kishte hyrë ende në skuadrën e Francës kur u mundën nga Portugalia e Ronaldos në finalen e Euro 2016, ndërsa Ronaldo shënoi dy gola në një barazim 2-2 në fazën e grupeve.

Kjo lojë në Hamburg ka një kontekst krejtësisht të ndryshëm nga takimi i Champions League gjashtë vjet më parë. Në atë kohë, Mbappe ishte një 19-vjeçar i huazuar nga Monaco – plot potencial dhe subjekt i zhurmës, por larg produktit të përfunduar.

Tani ai është 25 vjeç, i konsideruar gjerësisht si lojtari më i mirë në botë dhe njeriu mbi supet e pakta të të cilit mbështeten shpresat e Francës për një titull të parë evropian që nga viti 2000.

Mbappe këtë verë do të kalojë te Real Madrid, ku pritet të jetë futbollisti kryesor. Pika qendrore dhe tërheqja e madhe. Ky ishte roli i luajtur nga Ronaldo në kulmin e tij.

Gjashtë vjet më vonë, Ronaldo – larg nga të luajturit e futbollit të klubit të tij në Arabinë Saudite – është ende një pikë qendrore që tërheq vëmendjen.