zoom

Slider

Kostoja mjedisore e lëshimit të raketave

Nisjet në hapësirë ​​po rriten dhe raketat po bëhen më të mëdha. Cili është ndikimi mjedisor në zonat përreth, veçanërisht kur gjërat shkojnë keq?

Kur Starship i SpaceX u largua nga baza e lëshimit në Teksas më 20 prill 2023, pak njerëz prisnin që fluturimi i parë i raketës më të fuqishme në botë të zgjaste aq gjatë sa zgjati.

Duartrokitje shpërthyen mes turmave, ndërsa Starship pastronte kullën dhe 33 motorët e saj e shpërthyen në një qiell pa re. Më pas, tre minuta e 57 sekonda pas fluturimit të planifikuar 90-minutësh, anija kozmike shpërtheu, duke u zhytur përsëri në det në një shi mbeturinash.

Inxhinierët në SpaceX e përshkruan shpërthimin si “një çmontim të shpejtë të paplanifikuar”; Pronari i SpaceX, Elon Musk tha se ishte “eksituese”. Misioni u shpall i suksesshëm.

Ishte sigurisht emocionuese dhe, nga një këndvështrim inxhinierik, padyshim një sukses. Starship shtyn kufijtë e teknologjisë së raketave dhe, pas fluturimit të saj të fundit të qershorit 2024 , anija kozmike konsiderohet nga disa se është në rrugën e saj të mirë për t’u bërë një mjet praktik për dërgimin e satelitëve , dhe një ditë njerëzit, në orbitë dhe më gjerë në Hënë. Por inxhinierët bënë një zbulim tronditës: lëshimi jo vetëm që kishte shkatërruar platformën e lëshimit.

Vendi i nisjes së SpaceX në Boca Chica është në kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara, me pamje nga Gjiri i Meksikës. Kompania niset në lindje për të përfituar nga rrotullimi i Tokës, me avantazhin e shtuar që çdo mbetje rakete bie në oqean (megjithëse ndikimi i këtyre përplasjeve të raketave në mjedisin detar është kryesisht i panjohur). Zona është e rrethuar nga parqe shtetërore dhe toka kombëtare të strehimit të kafshëve të egra – një zonë e rëndësishme për bimët e mbrojtura dhe zogjtë shtegtarë.

Kur motorët u ndezën, ishte i mbështjellë në një re pluhuri dhe tymi. Kjo fshehu një shtëllungë shpërthyese mbeturinash, raketa dogji një krater në strukturë dhe dërgoi rërë, tokë, copa metali dhe betoni që fluturonin nëpër ajër.

Për fat të mirë, askush nuk u lëndua, por kamerat kapën disa nga dëmtimet ku “hiri” binte mbi komunitetet aty pranë dhe, më vonë, se zonat e mbrojtura përreth ishin të mbushura me rrënoja.

Përpara nisjes, SpaceX kishte rënë dakord t’u përmbahej kushteve të rrepta mjedisore dhe kishte testuar platformën e lëshimit me raketën të mbyllur dhe motorët e ndezur, por jo me shtytje të plotë. Në një postim në X pas lëshimit, Musk pranoi se një “pllakë masive çeliku e ftohur me ujë” që synohej të futej nën raketë në momentin e ngritjes nuk ishte gati në kohë .

Kompania që ka rindërtuar platformën e lëshimit në një dizajn të përmirësuar. Por shpërthimi theksoi atë që duket të jetë një shqetësim në rritje midis grupeve mjedisore.

Me numrin e objekteve të lëshuara në hapësirë ​​duke u rritur çdo vit – tani duke arritur në mijëra – dhe me lëshuesit e rinj që po zhvillohen, shumë organizata mjedisore janë të shqetësuara për ndikimin e paqëllimshëm të teknologjisë raketore. Sidomos kur gjërat shkojnë keq.