zoom

Slider

Euro 2024: Kur fillon, datat, skuadrat dhe grupet

Në më pak se një javë do të nisë Euro 2024, me ndeshjen hapëse që do të shohë Gjermaninë mikëpritëse të përballet me Skocinë.

Kur nis Euro 2024

Kompeticioni më i mirë i Evropës do të luhet nga data 14 qershor deri më 14 korrik. Një muaj i tërë ndeshjesh dhe emocionesh që do të mbyllet me kurorëzimin e më të mirëve nga 24 skuadrat pjesëmarrëse.

Grupet dhe skuadrat pjesëmarrëse në Euro 2024

Grupi A: Gjermania, Skocia, Hungaria dhe Zvicra.
Grupi B: Spanja, Kroacia, Italia dhe Shqipëria.
Grupi C: Slloveni, Danimarkë. Serbisë dhe Anglisë
Grupi D: Polonia, Holanda, Austria dhe Franca
Grupi E: Belgjika, Sllovakia, Rumania dhe Ukraina
Grupi F: Turqi, Gjeorgji, Portugali dhe Çeki.

Ku do të luhet Euro 2024 dhe vendet ku do të zhvillohet

Vendi pritës është Gjermania, me disa vende ku zhvillohen ndeshjet. Finalja do të jetë në Berlin, por ndeshja hapëse do të mbahet në Mynih Football Arena.

Do të ketë gjithsej 10 vende të ndryshme që do të gjallërojnë konkursin dhe do t’u japin fansave një vështrim në kulturën gjermane.

Vendet e ndryshme janë Berlini (Olympiastadion Berlin), Këlni (Stadiumi i Këlnit), Dortmundi (BVB Stadion Dortmund), Düsseldorf (Düsseldorf Arena), Frankfurt (Arena Frankfurt), Gelsenkirchen (Arena AufSchalke), Hamburg (Volskparkstadion (Volskparkstadion Hamburg), Legjipzig Stadiumi), Mynihu (Allianz Arena) dhe Shtutgarti (Stuttgart Arena).