zoom

Lajme

Media greke: Kryebashkiaku Fredi Beleri do kandidojë për eurodeputet me partinë e Mitsotakis!

Zërat e ditëve të kaluara duket se po vërtetohen së fundmi. Kryebashkiaku i Himarës, Fredi Beleri, do të kandidojë për eurodeputet për partinë “Demokracia e re”, me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis. Kështu shkruan gazeta greke “Kathimerini”.

Mediat helene shkruajnë se Beleri do të jetë kandidat në listën që pritet të publikohet pasditen e kësaj të hëne, 15 prill, nga partia e kryeministrit grek.

Ekathemerini raporton se deri në mëngjesin e kësaj të hëne janë caktuar 41 nga 42 kandidatët e “Demokracisë së Re”, ku e vetmja çështje pezull është konfirmimi për futjen në listë të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës.

Beleri u arrestua në ambientet e një lokali në Himarë, dy ditë përpara zgjedhjeve lokale të 14 majit. Ai së bashku me bashkëpunëtorin e tij në fushatë elektorale Pandeli Kokaveshi janë dënuar nga Shkalla e Parë e GJKKO-së për veprën penale të shit-blerjes së votave. Kryebashkiaku u dënua me 2 vite burgim nga GJKKO dhe çështja ndodhet në Apel.

Beleri nuk e ka marrë dot detyrën, pasi autoritetet gjyqësore nuk ia kanë mundësuar dhënien e lejes së posaçme për ta kryer betimin. /ZOOM.AL/