zoom

Lajme

Rama i kthehet në “Financial Times” marrëveshjes për emigrantët: Unike, bisedë dhe me Boris Johnson

Kreu i qeverisë shqiptare i është rikthyer edhe një herë çështjes që ka shkaktuar “vullkan” polemikash në vend muajt e fundit.

“Marrëveshja për emigrantët është unike dhe bazohet mbi miqësinë e thellë mes dy vendeve”. Kjo deklaratë u bë nga kryeministri Edi Rama gjatë një interviste së fundmi për “Financial Times”, ku mes të tjerash shuan shpresat se një marrëveshje e tillë mund të bëhet me vendet e tjera.

Gazeta shkruan se partnerët perëndimorë janë përpjekur të marrin ndihmën për emigrantët që kur ajo mikpriti emigrantë afganë në vitin 2020. Lista me kërkesa nisi me kryeministrin britanik Boris Johnson. “Më telefonoi dhe më tha se vlerësonte lidershipin tim dhe se do të bënim diçka së bashku”, kujton Rama.

“Le të kemi një marrëveshje që t’i sjellim atje emigrantët e paligjshëm për t’i mbajtur atje për t’i përpunuar. Unë thashë; më falni, kjo nuk është e mundur”, thotë kreu i qeverisë shqiptare për “Financial Times”. /ZOOM.AL/