zoom

Bota

Debati Trump-Biden, luftëra të reja midis rivalëve të vjetër

Katër vjet më parë, Joe Biden bëri prova për debat në një foltore në bodrumin e shtëpisë së tij në Delaware. Tani, si president, ai mund të zgjedhë një dhomë në Shtëpinë e Bardhë, Camp David, Maryland, ose kudo tjetër në vend.

Por, sado që atmosfera ka ndryshuar rreth Bidenit – pavarësisht nëse është dhoma në të cilën ai ndodhet, ulje-ngritjet e ekonomisë apo shpërthimi i luftërave në Europën Lindore dhe Lindjen e Mesme – përgatitjet e tij për debatet e revanshit me ish-presidentin Donald Trump premtojnë të jenë më të qëndrueshme se ato të 2020-s.

Trump ngurron të praktikojë për debate – sipas tre personave të afërt me të.

“Çfarë është kjo?” një ndihmës i Trump u përgjigj me humor të thatë kur u pyet për planet e Trump për t’u përgatitur.

E megjithatë më 27 qershor – hera e parë që dy drejtues të Zyrës Ovale do të marrin pjesë në një debat presidencial televiziv – ata do të kenë materiale të bollshme e të freskëta të këtyre katër viteve për t’i përdorur. Mesazhi kryesor i Trump është se ai është i fortë dhe Biden është i dobët. Mesazhi i Biden është se ai kujdeset për amerikanët ndërsa Trump kujdeset vetëm për veten e tij.

Këshilltarët e Trump thonë se ai nuk ka nevojë për prova formale, sepse ai shpenzon shumë kohë duke ndërvepruar me votuesit dhe mediat – në mitingje si ai që mbajti në Bronx, Nju Jork, javën e kaluar, në restorante lokale, në intervista dhe në konferenca shtypi pothuajse të përditshme në gjykatën e Manhatanit ku ai është në gjyq.

“Mjeshtrit e kukullave të Bidenit janë në panik të plotë duke u përpjekur të kuptojnë se si të mbështesin kandidatin e tyre të dobët”, tha në një deklaratë zëdhënësja e Trump, Karoline Leavitt. “Në të kundërt, Presidenti Trump do të mbajë fjalime 90-minutëshe për dhjetëra mijëra mbështetës dhe do të marrë intervista pas intervistash, duke folur se si do të rikthejmë ekonominë e madhe Trump dhe do të sigurojmë përsëri kufijtë tanë”.

Të dy kandidatët rrezikojnë të bëjnë debat për veten e tyre – ose edhe shumë për të dhënat e tyre – kur votuesit do të dëgjojnë për planet e tyre për të ardhmen. Ky është një rrezik i madh, sidomos për Trumpin, i cili rrallëherë e humb mundësinë për të treguar se ai fitoi zgjedhjet e fundit dhe ja vodhën.

“Problemi i Trump është se sa shumë flet për 2017-ën dhe 2020-n, sa flet për Joe Biden dhe sa flet për mandatin e tij të dytë?” tha një person i njohur me seancat e tij përgatitore për debatin e kaluar. “Koha do të tregojë nëse ai është shumë i përgatitur. Unë sigurisht që do ta rekomandoja.”

Këshilltarët e Biden thonë se debati i parë do të shoqërohet me reklama të paguara, mbulim mediatik dhe komunikime të gjera, për të theksuar emërimin e gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë nga Trump, që votuan ndalimin e abortit, përqafimin e tij të teorive konspirative zgjedhore dhe përpjekjet e tij për të përmbysur humbjen e vitit 2020, si dhe ajo që ata thonë se është një agjendë ekonomike që “do t’i bënte miqtë e tij të pasur më të pasur dhe do të rriste kostot për klasën e mesme”.

“Fushata Biden-Harris do t’i përmbahet premtimeve të rrezikshme të fushatës së Trump dhe retorikës së vazhdueshme,” shkroi kryetarja e fushatës së Biden, Jen O’Malley Dillon në një memo javën e kaluar. “Ne do të sigurohemi që votuesve që do të vendosin për këto zgjedhje t’u kujtohet kaosi dhe dëmi i shkaktuar nga Trump si president – dhe pse ata e përjashtuan atë katër vjet më parë.”

Krahasimi i qeverisjes së tyre është një lente nga e cila mund të filtrohet beteja, nga ekonomia, aborti, tërheqja e SHBA-së nga Afganistani, lufta në Ukrainë dhe Gaza, Covid etj.

Nuk ka ende asnjë emër publik se kush do t’i shoqërojë ata në debatin televiziv.

Në debatin e parë të 2020-s, Trump i mirëpriti kritikat dhe nga kolegët republikanë, pasi vazhdimisht ndërpriste Biden dhe moderatorin e debatit.

Biden ngriti një kurth duke ndërhyrë në minutat e hapjes së debatit, gjë që u duk se bezdisi Trump dhe e shtyu atë të bëhej hiper-agresiv.

Kur Biden ibëri presion që të mohonte ‘Djemtë Krenar’, një grup supremacist i bardhë, Trump u tha atyre që të “qëndrojnë prapa dhe të qëndrojnë pranë” në garë. Ai akuzoi në mënyrë të çuditshme Bidenin se donte të zhdukte lopët.

Në debatin e tyre të dytë dhe të fundit në Nashville, Tennessee, në tetor të atij viti, sjellja e Trump ishte më tradicionale dhe të dy burrat u grindën më shumë për përmbajtjen sesa për stilin.

Rrethi i brendshëm i Trump ende përfshin disa nga njerëzit që e ndihmuan në debatet e vitit 2020. Për shembull, strategu i komunikimit Jason Miller është një këshilltar i lartë i fushatës së tij dhe Stephen Miller, një këshilltar i lartë politik në Shtëpinë e Bardhë të Trump, mbetet pranë tij. Por dy nga tre këshilltarët e lartë të Trump, Susie Wiles dhe Chris LaCivita, nuk ishin në pozitat kryesore herën e fundit.

Nuk është e qartë se sa ndikojnë debatet në rezultatet e zgjedhjeve presidenciale që përfshijnë miliarda dollarë në reklama nga fushatat dhe aleatët e tyre. Por ato janë mundësi të rralla që votuesit të shohin kandidatët krah për krah, duke kundërshtuar argumentet e njëri-tjetrit për çështje dhe karakter.

Trump dhe Biden kanë rënë dakord të përballen me njëri-tjetrin për herë të dytë, më 10 shtator, një orar që Biden propozoi që lë 2 muaj e gjysmë ndërmjet takimeve./NBCnews