zoom

Aktualitet

“Turisti” polak kapet me drogë dhe thikë në bregdetin e Sarandës, arrestohet në makinë (EMRI)

Afrimi i sezonit turistik, sjell edhe zhvendosjen e tregtarëve të drogës drejt bregdetit dhe mes tyre shumë të huaj që vijnë si turistë.

Policia e Sarandës njoftoi sot se ka vënë në pranga një 46-vjeçar polak, i identifikuar si Arkadiusz Szarata. Pas ndalimit të automjetit me të cilin ai lëvizte, iu gjetën me vete disa doza kanabisi dhe një armë e ftohtë, e tipit thikë.

Blutë njoftojnë se gjatë kontrollit në banesën e tij, është gjetur dhe një sasi lënde e dyshuar narkotike cannabis.

“Si rezultat i kontrolleve në të gjithë territorin e qarkut dhe punës së inteligjencës policore, në kuadër të megaoperacionit “Tempulli 2”, shërbimet e Komisariatit të Policisë Sarandë kanë konstatuar dhe goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale të shitjes në doza, të lëndëve narkotike, rast për të cilin u vu në pranga shtetasi polak A. S., 46 vjeç.

Në lagjen nr.2, shërbimet e Policisë kanë ndaluar automjetin me të cilin qarkullonte 46-vjeçari dhe gjatë kontrollit në automjet, kanë gjetur doza të lëndës së dyshuar narkotike cannabis sativa gati për shitje dhe një mjet prerës (thikë). Më pas, gjatë kontrollit në banesën e tij, është gjetur dhe një sasi lënde e dyshuar narkotike cannabis”, tha policia vendore.

Lënda narkotike dhe mjeti prerës (thikë) u sekuestruan në cilësinë e provës materiale. Kurse materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Sarandë, për veprime të mëtejshme. /ZOOM.AL/