zoom

Ide & Blog

Seriozisht? Po. Shanset e Donald Trump për një rikthim janë jashtëzakonisht të larta

Biseda e rrënuar nga Aglitch me Elon Musk, drejtpërdrejt në Twitter, është një mënyrë jokonvencionale për të nisur një fushatë presidenciale. Por me hyrjen e guvernatorit të Floridës, Ron DeSantis, gara për nominimin republikan tani është duke u zhvilluar siç duhet. Shtetet e para nuk do të votojnë deri në janar. Zgjedhjet primare janë të vështira për t’u parashikuar, sepse është e shtrenjtë të kryhen sondazhe të mjaftueshme me cilësi të lartë për votuesit kryesorë në shtetet kyçe. Por, me përfundimin e këtij mohimi, një kandidat ka një epërsi të madhe, ndoshta të pakapërcyeshme: Donald Trump. Kështu, zoti Trump ka një shans real për t’u bërë presidenti i ardhshëm i Amerikës. Tregjet e basteve i vendosin shanset e tij për t’u rikthyer në Shtëpinë e Bardhë 1 në 3.

Nëse keni vendosur t’i kushtoni më pak vëmendje zotit Trump pasi ai humbi në 2020, për të ruajtur mendjen tuaj të shëndoshë, mund të pyesni veten se si mund të jetë kështu. Partitë zakonisht nuk do të qëndrojnë me humbësit. Zoti Trump i udhëhoqi republikanët në humbje në zgjedhjet afatmesme të 2018-ës dhe zgjedhjet presidenciale të 2020-ës. Pasi ai inkurajoi mbështetësit e tij që të “ndalonin vjedhjen”, disa prej tyre hynë në Kongres, me rezultatin që një oficer policie vdiq nga një goditje në kokë dhe katër u vetëvranë. Ai që atëherë është shpallur përgjegjës edhe për sulm seksual. A do ta emëronte vërtet Partia Republikane përsëri?

Po, ndoshta do. Në vitin 2016 dhe në 2020 kishte kuptim të mendohej për lëvizjen Trump si një kontroll armiqësor i partisë. Në vitin 2023 nuk e bën më. Ai është kandidati kryesor sepse një pjesë e madhe e republikanëve e pëlqejnë vërtet atë. Mbështetësit e tij i kanë mbajtur duart në Komitetin Kombëtar Republikan për gjashtë vjet deri tani. Më shumë se gjysma e republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve u zgjodhën për herë të parë që nga viti 2016, dhe për këtë arsye nën flamurin e zotit Trump. Pothuajse të gjithë ata republikanë të Dhomës dhe Senatit që refuzuan të bënin paqe me të janë dorëzuar ose janë tërhequr. Nga dhjetë anëtarët e Dhomës që votuan për shkarkimin e zotit Trump në janar 2021, vetëm dy janë ende atje. Ata janë më të shumtë në grupin e tyre me më shumë se 100 me 1.

Fushata e zotit Trump është gjithashtu e organizuar më mirë sesa në vitin 2016 ose 2020. Analiza jonë e zgjedhjeve paraprake tregon se sa e vështirë do të jetë për ta mundur. Ai ka një epërsi mahnitëse: sondazhi për The Economist nga YouGov sugjeron se votuesit republikanë preferojnë zotin Trump në vend të DeSantis me 33 pikë përqindjeje. Ai gjithashtu ka një epërsi të madhe në miratimet nga republikanët e zgjedhur, të cilët zakonisht janë një parashikues i mirë i asaj që do të ndodhë. Në vitin 2016, herën e fundit që zoti Trump kontestoi zgjedhjet paraprake, ai fitoi zgjedhjet e para me shumë më pak mbështetje se sa ka tani.

Ka ende votues republikanë që do të donin një alternativë – përqindja e tij prej 58% do të thotë se gati gjysma e votuesve primar duhet të jenë të hapur për të zgjedhur dikë tjetër. Megjithatë, vështirësitë e bashkërendimit të opozitës ndaj zotit Trump janë të frikshme. Njerëz të afërt me fushatën e Trump thonë privatisht se sa më shumë kandidatë të hyjnë në primare, duke ndarë fushën, aq më mirë për kandidatin e tyre. Disa donatorë të mëdhenj po u japin para kandidatëve jo-Trump me kushtin që ata të braktisin pas Karolinës së Jugut, një primare të hershme, nëse u kërkohet ta bëjnë këtë. Ideja është të krijojmë unitetin rreth një kandidati të vetëm jo-Trump, ashtu si demokratët e themelimit u bashkuan rreth Joe Biden në 2020 për të ndaluar Bernie Sanders, një majtist. Megjithatë, manovrat në prapaskenë nga të mëdhenjtë partiakë kanë më pak gjasa të funksionojnë kundër zotit Trump, për arsyen e thjeshtë se ai është establishmenti republikan.

Mënyra se si kryqëzohen kalendari primar dhe çështjet ligjore në pritje kundër zotit Trump është makth. Gjyqi i tij për falsifikimin e të dhënave në Nju Jork do të fillojë menjëherë pas Super Martës, kur votojnë më shumë se një duzinë shtetesh. As ky rast dhe asnjë nga hetimet e tjera me të cilat ai përballet nuk ka gjasa të zgjidhet deri në përfundimin e zgjedhjeve paraprake. Prandaj, është e mundur që kandidati i njërës prej dy partive të mëdha të jetë subjekt i kallëzimit penal kur ai është në fletëvotim. Amerika ka pasur presidentë të sjellshëm më parë. Asnjëherë nuk ka pasur një që është gjithashtu i pandehur në një proces penal.

Ju mund të mendoni se, në këtë pikë, votuesit do ta braktisnin zotin Trump në një numër të madh. Ndoshta. Por kur, në fillim të këtij viti, një juri zbuloi se ai kishte abuzuar seksualisht me një grua 30 vjet më parë, vendimi nuk pati asnjë efekt të matshëm në numrin e tij të anketimit. Z. Trump, rezulton, është i zoti të bindë votuesit republikanë se ai është viktima e vërtetë. Demokratët, dhe shumë aleatë të Amerikës, mendojnë se zoti Trump është një kërcënim për demokracinë (siç mendon edhe The Economist). Fushata e tij tashmë po ia kthen këtë akuzë akuzuesit: “Zgjedhjet e 2024”, një email i fundit i fushatës së Trumpit, “do të përcaktojë nëse ne mund ta mbajmë Republikën tonë apo nëse Amerika i është dorëzuar forcave të errëta të tiranisë”. Ata që pranojnë se këto janë aksionet ndoshta do të anashkalojnë të metat e panumërta dhe të dukshme të zotit Trump.

Imagjinoni, pra, që është nëntori i vitit 2024 dhe zoti Trump dhe Presidenti Biden po bëjnë një revansh – i pari që kur Dwight Eisenhower mundi Adlai Stevenson në vitet 1950. A mund të fitojë zoti Trump?

Zgjedhjet e përgjithshme me siguri do të jenë afër. Kolegji zgjedhor u jep republikanëve një avantazh të lehtë. Rrëshqitja më e fundit ishte 40 vjet më parë. Amerika që atëherë është ndarë në mënyrë të barabartë politikisht dhe është kalcifikuar, sepse votuesit rrallë ndryshojnë anën. Zoti Biden ka disa pika të forta të nënvlerësuara, por ai nuk është i frikshëm. Nëse vendi do të hynte në një recesion, shanset e zotit Trump do të rriteshin. Disa taktika të parashtruara pas-primare synonin ta ndalonin atë, si p.sh. kandidimi i një kandidati të palës së tretë, i vjen erë dëshpërimi: ato lehtë mund të dështonin dhe ta nxisnin atë më tej.

Prima Donald
E gjithë kjo do të thotë se duhet ta merrni seriozisht mundësinë që presidenti i ardhshëm i Amerikës të jetë dikush që do të përçajë Perëndimin dhe do të kënaqte Vladimir Putinin; i cili pranon rezultatet e zgjedhjeve vetëm nëse fiton; që i quan dëshmorë banditë që hynë në Kapitol më 6 janar 2021 dhe kërkon t’i falë; i cili ka propozuar mospagimin e borxhit kombëtar për të kundërshtuar zotin Biden; dhe i cili është nën hetime të shumta për shkelje të ligjit penal, për të shtuar në ligjin e tij civil fletën e repit për sulm seksual. Kushdo që kujdeset për Amerikën, për demokracinë, për konservatorizmin ose për mirësjelljen, duhet të shpresojë që zoti DeSantis ose një nga kandidatët e tjerë republikanë jo-Trump mund të sfidojë shanset dhe ta mundë atë. /The Economist -Përgatiti në shqip ZOOM.AL