zoom

Slider

PSG i detyrohet Mbappe miliona dollarë

Kylian Mbappe dhe Paris Saint-Germain duket se do të shkojnë në një betejë të ashpër gjyqësore.

Klubi i Ligue 1 raportohet me sa duket i detyrohet lojtarit rreth 110 milionë dollarë.

Gazeta franceze L’Equipe raporton se lojtarit nuk i është paguar asnjë monedhë nga paga e tij që nga muaji prill.

Si masë protokollare, ekipi ligjor i Mbappes vendosi t’i dërgojë PSG-së një njoftim zyrtar që kërkon të paguajë të gjithë shumën. Kjo shumë është ajo që parashikonte kontrata në paga dhe shpërblime.

Edhe pse praktikat e dyshimta të klubit janë dokumentuar gjatë gjithë viteve, ata gjithmonë i kanë dhënë pagat lojtarëve. Sot, kjo ndryshoi mes përçarjes mes Kylian Mbappe dhe PSG.

Historia e keqtrajtimit të lojtarëve të PSG-së

Si një nga klubet relativisht të reja të pasura në futbollin botëror, ka një histori që nuk i trajton mirë lojtarët e tyre kur ata kanë probleme me PSG.

Futbollistët si Marco Verratti, Thiago Silva ose Adrien Rabiot ishin të gjithë subjekt i shqyrtimit. Ajo që është më e keqja është se PSG ka përdorur shpesh ultras të klubit për të frikësuar lojtarët që duan të largohen nga klubi. Para ndeshjeve, klubi ka parë sesi ultrasit e tyre kanë fyer shumë prej këtyre lojtarëve dhe nuk kanë bërë kurrë asgjë për të ndaluar këtë sjellje. Dhe ultrasit e PSG-së janë jashtëzakonisht të dhunshëm, por klubi e përdori këtë në avantazhin e tij kundër lojtarëve të vet.

Kur ishte e qartë se Kylian Mbappe nuk do të vazhdonte të luante për klubin, ishte e qartë se mund të pritej një sjellje e dyshimtë nga radhët më të larta të PSG. Një nga shqetësimet kryesore është se PSG nuk është më në gjendje të paguajë kaq shumë para për lojtarët e tyre, sepse pronari në thelb ka shpenzuar miliarda për të nënshkruar marrëveshje me lojtarë.

Si rezultat, klubi ende nuk e ka fituar Ligën e Kampionëve të UEFA-s dhe tani këto raporte kanë filluar të dalin. Një kapitull tjetër i rëndësishëm i këtyre mosmarrëveshjeve mes klubit dhe lojtarëve është mënyra në të cilën PSG i dha fund marrëdhënies së tyre me Leo Messin.