zoom

Kosova

Policia serbe bën raprezalje në Bujanoc, bastis shtëpitë e shqiptarëve

Policia e Serbisë ka zhvilluar një aksion në zonën e Bujanocit, e cila banohet nga një komunitet me shumicë shqiptare, raportuan mediat kosovare.

Mësohet se autoritetet serbe kanë kryer bastisje në disa prej shtëpive në Bujanoc, me pretekstin se po kërkonin armë.

Ende nuk dihet nëse ka pasur indicie për zhvillimin e kontrolleve për armë në komunën me shumicë shqiptare apo kontrolli ka pasur tjetër arsye.

Këto ndërhyrje janë shoqëruar edhe me reagimin e komunitetit shqiptar në Luginën e Preshevës, të cilët i kanë bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të ndërhyjë.

Sakaq, tensionet mes Prishtinës dhe Beorgadit mbeten të nxehta, ndëra palët nuk kanë arritur ende të gjejnë gjuhën e përbashkët për shumë çështje. Palët nuk po ulen dot në tavolinën e bisedimeve, pasi Prishtina zyrtare kërkon dorëzimin e Milan Radoiçiç si kusht, autorit të sulmit terrorist në Banjskë, shtatorin e kaluar. /ZOOM.AL/