zoom

Lajme

Pasuria e Richard Gere, sa fitoi aktori legjendar për film?

Richard Gere, një emër sinonim i yjeve të Hollivudit, krenohet me një vlerë neto mbresëlënëse prej 120 milionë dollarësh.

Karriera e Richard Gere filloi në fillim të viteve 1970 me shfaqje skenike si në Broadway ashtu edhe jashtë saj.

Rolet e tij të para profesionale ishin në Seattle Repertory Theatre dhe në Cape Cod’s Provincetown Playhouse .

Zbulimi i tij i madh erdhi në 1973 me rolin e tij në “Grease”. Sidoqoftë, ishte performanca e tij në produksionin e Broadway-t të vitit 1979 “Bent” që i dha atij çmimin e parë Botëror të Teatrit , hap drejt suksesit të tij të ardhshëm në Hollywood.

Kalimi i Gere në Hollywood u shënua me role në filma më të vegjël si “Looking for Mr. Goodbar” (1977) dhe “Days of Heaven” (1978).

Megjithatë, roli i tij në “American Gigolo” (1980) e katapultoi atë në famë, duke e vendosur atë si një njeri kryesor dhe simbol seksi.

Në kohën kur luajti në “An Officer and a Gentleman” (1982), Gere e kishte forcuar statusin e tij si një aktor i nivelit të lartë. Filmi fitoi 130 milionë dollarë dhe i dha atij vlerësim të konsiderueshëm nga kritikët.

Vitet 1990 ishin një periudhë e artë për Gerin, duke filluar me rolin e tij në filmin “Pretty Woman” të vitit 1990 së bashku me Julia Roberts .

Ky film ishte një sukses masiv në arkë, duke fituar 463 milionë dollarë në mbarë botën dhe duke i dhënë Gere nominimin e tij të dytë për Golden Globe.

Gjatë kësaj dekade, paga e Gere për film u përfol se ishte në rangun e 7-10 milionë dollarëve, duke reflektuar tërheqjen e tij në arkë.

Roli i tij në filmin e vitit 1999 “Nusja e arratisur”, duke e ribashkuar atë me Julia Roberts , ishte një tjetër triumf financiar, me filmin që fitoi 309 milionë dollarë në mbarë botën.

Performanca e Gere në “Chicago” (2002) i dha atij çmimin e tij të parë Golden Globe .

Suksesi i filmit e forcoi më tej fuqinë e tij fituese, me pagat e raportuara të jenë rreth 10-12 milionë dollarë për film gjatë kësaj periudhe kulmore.

Përtej fitimeve të tij nga aktrimi, Gere ka bërë investime të konsiderueshme në pasuri të paluajtshme, duke rritur më tej vlerën e tij neto.

Pronat e tij përfshijnë Strongheart Manor në Sag Harbor, i shitur për 36.5 milionë dollarë dhe rezidenca e tij kryesore në Pound Ridge, Nju Jork, e shitur për 24.15 milionë dollarë.

Këto marrëveshje të pasurive të paluajtshme theksojnë menaxhimin e zgjuar financiar të Gere , duke kontribuar në vlerën e tij mbresëlënëse neto.

Sot, Gere vazhdon të jetë një figurë e respektuar në industri, jo vetëm për aftësitë e tij në aktrim, por edhe për përpjekjet e tij humanitare dhe zgjuarsinë e biznesit.