zoom

Bota

Meksika nuk gjen paqe, vritet një tjetër kryebashkiake

Meksika nuk gjen paqe dhe politikanët janë kthyer shënjestra e krimit në vend, kryesisht karteleve të drogës.

Vritet Yolanda Sánchez, kryetare e bashkisë së një qyteti perëndimor meksikan, Cotija. Vrasja ndodhi vetëm 24 orë pas zgjedhjes së Claudia Sheinbaum, presidentja e parë femër e vendit. Lajmi u konfirmua nga autoritetet lokale.

Qeveria e shtetit të Michoacan, në Meksikën perëndimore, dënoi “vrasjen e kryebashkiakes së Cotija-s, Yolanda Sánchez Figueroa”, duke shtuar se një operacion sigurie është duke u zhvilluar për të kapur përgjegjësit.

Kryebashkiakja Sánchez u rrëmbye shtatorin e kaluar, ndërsa ajo ishte duke bërë pazar në një qendër tregtare, ku makina e saj u bllokua nga njerëz të armatosur. Tre ditë më vonë ajo u lirua dhe u gjet në një autobus pasagjerësh, pranë komunës së Vistahermosa.

Por tani duket se autorët realizuan qëllimin e tyre në motive ende të paqarta e që po hetohen. Që nga nisja e fushatës shtatorin e kaluar, kjo është politikania dhe kandidatja e 28 që ekzekutohet në Meksikë. /ZOOM.AL/