zoom

Slider

Manchester United zgjat edhe një vit kontratën me Ten Hag

Manchester United ka zgjatur një vit në kontratën e Erik ten Hag për ta mbajtur atë në klub deri në vitin 2026.

Marrëveshja e mëparshme e holandezit, të cilën ai e nënshkroi kur u emërua në vitin 2022, do të skadonte në vitin 2025.

Ten Hag, i cili iu bashkua United nga Ajax, ka fituar dy trofe në dy vjet në Old Trafford.

“Jam shumë i kënaqur që kam arritur marrëveshje me klubin për të vazhduar punën së bashku”, tha 54-vjeçari.

“Duke parë dy vitet e fundit, ne mund të reflektojmë me krenari për dy trofe dhe shumë shembuj të përparimit nga ku ishim kur u bashkova”.

Ten Hag theksoi “ne duhet të jemi gjithashtu të qartë se ka ende shumë punë të vështirë përpara”.

United përfundoi i treti në Premier League gjatë sezonit të parë të Ten Hag në klub. Por sezoni i dytë i holandezit ishte shumë më i vështirë pasi United përfundoi i teti në Premier League dhe u eliminua nga fazat e grupeve të Champions League.

Fitorja 2-1 kundër Manchester Cityt në finalen e FA Cup të majit ishte jetike për Ten Hag që të mbante detyrën e tij.

Klubi, i udhëhequr nga bashkëpronari Sir Jim Ratcliffe pas investimit të tij dhjetorin e kaluar, kreu një rishikim të performancës së ekipit gjatë gjithë sezonit pas fitores në Wembley.

Rishikimi pa që United të fliste për zëvendësuesit e mundshëm të Ten Hag, por përfundimisht u vendos që holandezi meritonte të mbante punën e tij në mënyrë që të punonte nën një strukturë të re, të përmirësuar.