zoom

Slider

Legjenda Toni Kroos i jep fund karrierës vezulluese me humbje

Perde kanë rënë në karrierën e shkëlqyer të legjendës së Real Madridit dhe Gjermanisë, Toni Kroos, pas eliminimit të ekipit të tij kombëtar nga UEFA Euro 2024.

Kroos njoftoi në maj se do të tërhiqej nga futbolli pas Euros dhe luajti ndeshjen e tij të fundit për Real Madridin, duke fituar Ligën e Kampionëve UEFA duke mposhtur Borussia Dortmundin.

Maestro i mesfushës shpresonte për një përfundim të ngjashëm në skenën ndërkombëtare edhe me Gjermaninë, por nuk do të ndodhte.

Pasi u rikthye nga pensionimi për Euron në tokën e tij vendase, Kroos shkëlqeu në katër ndeshjet e para për Gjermaninë, duke i ndihmuar ata të arrinin në fazën çerekfinale.

Megjithatë, sonte në MHPArena në Shtutgart, legjenda e Real Madridit nuk arriti të imponohej kundër Spanjës pasi Gjermania pësoi një humbje 2-1 në kohën shtesë.

Si e tillë, doli të ishte ndeshja e fundit që Kroos do të luante për kombëtaren gjermane.

Një nga mesfushorët më të mëdhenj të epokës moderne, 34-vjeçari ul perdet e asaj që ka qenë një karrierë e veçantë.Një fitues i Kupës së Botës me Gjermaninë, Kroos nuk ishte në gjendje të shtonte Kampionatin Evropian në kabinetin e tij të trofeve.