zoom

Kosova

Kosova arreston bashkëpunëtorin e Vulin në Leposaviq, akuzohet për vjedhje identiteti

Policia e Kosovës njoftoi sot se ka arrestuar një person në Leposaviq, nën dyshimin për vjedhje të identitetit dhe që rezulton si bashkëpunëtori më i afërt i zv/kryeministrit serb Aleksandar Vulin, i shpallur “non grata” nga SHBA-të.

Personi me inicialet M.K., është ndaluar për 48 orë ditën e djeshme. Lajmin e ka konfirmuar zëvendëskomandanti i Policisë së Kosovës për rajonin e Veriut, Veton Elshani.

“I dyshuari është arrestuar në rrugët e Leposaviqit dhe më pas i është bastisur banesa në veri të Mitrovicës ku janë konfiskuar disa prova materiale. I njëjti me vendim të prokurorit është ndaluar për 48 orë nën dyshimin se ka kryer veprën penale “vjedhje e identitetit”, ka thënë Elshani.

Ai ka shtuar se i dyshuari ka dy identitete – një për dokumente serbe dhe tjetri për dokumente të Kosovës. Ndërkaq sipas mediave lokale në gjuhën serbe, M.K thuhet se është bashkëpunëtor i zëvendëskryeministrit aktual serb, Aleksandar Vulin.

Sipas mediave në gjuhën serbe M.K ishte i angazhuar në rrjetin “Most” për disa vite në pozicionin e gazetarit, pra anëtar i këshillit mbikëqyrës të këtij rrjeti. Ishte bashkëpunëtor i ngushtë ish-drejtorit të të ashtuquajturës Zyra për Kosovën, Aleksandar Vulin dhe një zyrtari në partinë e tij, Lëvizjen Socialiste.

Në kohën kur Vulin drejtonte Zyrën për Kosovën, M.K., ishte përgjegjës për marrëdhëniet me mediat.