zoom

Lajme

Kompania “Meta” do i japë fund ndalimit për fjalën “shaheed”, ose martir në platformat e saj

Kompania “Meta Platforms” tha të martën se do të heqë ndalimin e saj të përgjithshëm për fjalën “shaheed”, ose e përkthyer në shqip si “martir” dhe që përdoret kryesisht nga vendet arabe dhe me besim mysliman apo islam.

Kompania është kritikuar për vite me radhë për trajtimin e përmbajtjes që përfshin Lindjen e Mesme, duke përfshirë në një studim të vitit 2021 të porositur nga vetë Meta, i cili zbuloi se qasja e saj kishte një “ndikim negativ të të drejtave të njeriut” te palestinezët dhe përdoruesit e tjerë arabishtfolës të shërbimeve të saj, shkruajnë mediat e huaja.

Dhe siç thuhet më tej, këto kritika janë përshkallëzuar që nga fillimi i armiqësive midis Izraelit dhe Hamasit në tetor.

Një bord mbikëqyrës, i cili financohet nga Meta, por funksionon në mënyrë të pavarur, filloi rishikimin e tij vitin e kaluar, sepse fjala përbënte më shumë heqje të përmbajtjes në platformat e kompanisë se çdo fjalë apo frazë tjetër e vetme.

Kujtojmë se Meta është kompania mëmë e Facebook dhe Instagram. Rishikimi zbuloi në mars se rregullat e Meta-s për “shaheed” dështuan për të llogaritur shumëllojshmërinë e kuptimeve të fjalës dhe rezultuan në heqjen e përmbajtjes që nuk synonte të lavdëronte veprimet e dhunshme. /ZOOM.AL/