zoom

Aktualitet

Kapet në Portin e Durrësit “Basku”, kërkohej për trafik kokaine nga Madridi. Do ekstradohet (Emri)

Policia e Durrësit njoftoi sot se ka arrestuar një 59-vjeçar spanjoll në port, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik të lëndëve narkotike.

Sipas dosjes hetimore, rezulton se “Basku” më datë 26 shkurt 2019, ka tentuar trafikune  drogës. Ngjarja ka ndodhur në aeroportin e Madridit, kur autoritetet në valixhet e shtetasit Roberto Basco, kanë gjetur 7 pako me lëndë narkotike kokainë (me peshë totale rreth 5.6 kg), që i kishte sjellë nga Kolumbia, me qëllim shitjen. Ndërkohë po vijon puna për ekstradimin e tij në Spanjë.

“Policia Kufitare Durrës, si rezultat i shkëmbimit të informacionit mes Interpol Tiranës dhe Interpol Madridit, finalizoi operacionin e koduar “Porta”. Gjatë operacionit është arrestuar, me qëllim ekstradimin në Spanjë, shtetasi italian Roberto Basco, 59 vjeç.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata Provinciale e Madridit, Spanjë, me vendimin e datës 19.09.2019, e ka dënuar me 6 vjet burgim, për veprën penale “trafikimi i lëndëve narkotike”, parashikuar nga Kodi Penal i Spanjës. Nga dënimi i kanë mbetur për të kryer 1 vit e 5 muaj burgim”, tha policia. /ZOOM.AL/