zoom

Lajme

Gazeta italiane: Ja përse Rama gënjen për klanet mafioze

Gazeta italiane “Domani” ka reaguar menjehërë pas sulmit që i bëri asaj kryeministri Rama në Shëngjin, për shkak se gazeta e kishte cilësuar Shqipërinë si një narkoshtet.

Gazeta i kujton Ramës fakte se si grupet mafioze shqiptare jo vetëm janë fuqizuar ndërkombëtarisht, por janë infiltruar edhe në pushtet e ekonomi.

Zoom.al po e boton të plotë shkrimin e gazetës “Domani”.

Nga Giovanni Tizian

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama akuzoi gazetën “Domani” gjatë konferencës për shtyp së bashku me kryeministren Giorgia Meloni, e cila fluturoi drejt Shëngjinit për të vizituar vendet ku do të ndërtohen qendrat për emigrantët, të kërkuara nga qeveria italiane si rezultat i marrëveshjes me ekzekutivin e Tiranës.

Por mendimi i parë i Ramës, gjatë fjalës së tij, i dedikohet gazetës sonë, fajtore për publikimin e dy reportazheve nga Shqipëria. E para në kantieret publike italiane në territorin shqiptar, e dyta për klanet shqiptare që menaxhojnë trafikun, përfshirë atë të qenieve njerëzore, në zonën ku po ndërtohen dy strukturat.

Rama përdori fjalë shumë të ashpra ndaj “Domani”, duke na akuzuar se kemi shkruar marrëzira veçanërisht për praninë e krimit të organizuar në vendin e tij. Madje ai tha se kishte folur me prokurorinë speciale në Tiranë që heton rastet e mëdha të korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe se ato zyra e kishin minimizuar problemin, duke shpjeguar se bashkia Lezhe (bashkia që përfshin dy qytetet ku punohet për të krijuar qendrat) nuk është një bastion i grupeve kriminale shqiptare, të cilat, sipas Rama, “nuk janë të krahasueshme me mafia si Cosa Nostra apo Ndrangheta”.

Rama, për fat të keq, gënjen pa turp. Së pari sepse burime brenda së njëjtës superprokurori konfirmuan për “Domani” se ajo zonë është shumë e ndotur nga organizata kriminale të dedikuara për trafikimin e qenieve njerëzore dhe se ky biznes është i përhapur në të gjithë Shqipërinë, aq sa një hetim i fundit zbuloi për më tepër, bashkëpunimin e policëve në menaxhimi i trafikut të qenieve njerëzore: mes të dyshuarve, ende në burg, është edhe një sipërmarrës italian.

Kryeministri shqiptar më pas nuk ka thënë diçka të rëndësishme gjatë konferencës për shtyp. Në bashkinë e Lezhës, superprokuroria e Tiranës zhvilloi dy javë më parë një hetim, i cili çoi në arrestimin e një ish-deputeti të afërt me Ramën me akuza shumë të rënda.

Një deklaratë publike nga SPAK është plot detaje: ajo përshkruan një pamje të keqbërjes dhe korrupsionit, trafikut të drogës dhe vrasjeve. Janë sekuestruar mbi 2 milionë euro cash dhe mes të hetuarve gjejmë edhe drejtorin e policisë vendore të Lezhës, shefin e narkotikëve të po kësaj zyre dhe ish-deputetin Arben Ndoka, gjithashtu i akuzuar se ka urdhëruar një vrasje.

Ndoka është i lidhur me kryeministrin e Shqipërisë, aq sa pas arrestimit të tij opozita akuzoi kryeministrin me fjalë shumë të ashpra: “Nuk thotë asnjë fjalë, nuk u kërkon falje qytetarëve që në vend të përfaqësuesve të tyre pse afrojnë në qeveri përfaqësues të krimit të organizuar, madje edhe “drejtues të grupeve të strukturuara kriminale””, tha deputeti i Partisë Demokratike Gazment Bardhi.

Së fundi, Rama tregon pak njohuri për fenomenet mafioze transnacionale që shqetësojnë edhe vendin që ai qeveris. Klanet shqiptare konsiderohen, së bashku me ‘Ndrangheta’, një grup kriminal shumëkombësh. Nuk është rastësi që këta janë dy mafiozët më të strukturuar në trafikun e kokainës sot në mbarë botën.

Sipas Ramës, në Shqipëri nuk ka mafie pasi grupet “nuk kanë strukturë vertikale, por janë të organizuara horizontalisht”. Mjafton të studiohet pak historia e drejtësisë për të kuptuar se kjo karakteristikë nuk është ajo që e dallon mafien nga krimi i thjeshtë. Mafia kalabreze është gjithashtu e strukturuar rreth njësive familjare dhe nuk ka një kube të stilit mafioz sicilian, ngjashëm si Camorra. Por gjithmonë bëhet fjalë për mafian.

Ajo që e dallon mafien nga delikuenca e zakonshme është aftësia për të infiltruar pushtetin, institucionet dhe ekonominë. Është bashkëfajësia e jashtme ajo që e shndërron krimin në një organizatë mafioze. Dhe Rama mund të jetë i sigurt për këtë, në Itali dimë diçka për të. Dhe dimë edhe shumë sekrete të grupeve mafioze shqiptare, të trafikantëve që këtu në Itali kanë menaxhuar marrëveshje milionerësh së bashku me bosët e Camorra dhe ‘Ndrangheta’. Por në të njëjtën kohë ata kanë bastionin e tyre ku Rama pretendon se nuk ekziston asnjë lloj mafie. E nesërmja nuk e thotë këtë. Por mijëra faqe dokumentesh gjyqësore u bashkuan në gjyqe që varionin nga Milano në Reggio Calabria.

Ndërhyrja e Ramës në fakt kujton ato deklarata të politikanëve demokristiantë sicilianë në vitet 1980. Mafia? Jo, “janë katër të varfër”, ishte mantra që përdorej për të fshehur ekzistencën e një pushteti që po gllabëronte vendin. Kohë të tjera. Ndoshta jo për Shqipërinë.