zoom

Aktualitet

Fshehën provat e aksidentit, AMP pezullon 2 efektivët e Rrugores Tiranë. Detajet e hetimit

Dy efektivë rrugorë në kryeqytet e kanë pësuar pasi u kapën me shkelje, teksa fshehën provat e një aksidenti.

AMP njoftoi se pezulloi nga detyra dy punonjës të Policisë së Qarkullimit, për “shpërdorim detyre”.

Burime nga AMP bëjnë me dije se efektivja me inicialet A.SH., 50 vjeçe, me detyrë Trupë Shërbimi në Komisariatin e Policisë Rrugore Tiranë, dhe Z.H., 57 vjeç, me detyrë Trupë Shërbimi në Komisariatin e Policisë Rrugore Tiranë, janë të dyshuar për kryerjen e veprës penale “shpërdorim detyre kryer në bashkëpunim”.

“Agjencia e Mbikëqyrjes Policore, pas një hetimi të thelluar në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, ka ekzekutuar vendimin penal të kësaj Gjykate, e cila ka vendosur:

1.Masën e sigurisë “Pezullim të ushtrimit të një detyre apo shërbimi publik” dhe “Ndalim të daljes jashtë shtetit” për A.SH., 50 vjeçe, me detyrë Trupë Shërbimi në Komisariatin e Policisë Rrugore Tiranë, e dyshuar për kryerjen e veprës penale, “Shpërdorim detyre kryer në bashkëpunim”;

2.Masën e sigurisë “Pezullim të ushtrimit të një detyre apo shërbimi publik” për Z.H., 57 vjeç, me detyrë Trupë Shërbimi në Komisariatin e Policisë Rrugore Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shpërdorim detyre kryer në bashkëpunim”, thuhet në njoftimin zyrtar.

Gjithashtu, në kuadër të këtij procedimi penal, Gjykata ka vendosur “hetim në gjendje të lirë” për shtetasen D.G., 32 vjeçe, e dyshuar për kryerjen e veprës penale “drejtim automjeti në mënyrë të parregullt”.

“Punonjësit e policisë dyshohet se nuk kanë kryer veprimet e duhura proceduriale në përputhje me Kodin Rrugor, për trajtimin e një aksidenti në aksin rrugor Karreç-Tiranë. Nga hetimet e kryera rezulton se edhe pse kanë marrë dijeni për ngjarjen, ata kanë fshehur provat e faktet penale për aksidentin, duke mos marrë masa për përcaktimin e fajësisë, për të shmangur shkelësin nga përgjegjësia penale dhe administrative”, tha AMP. Dosja i kaloi prokurorisë për veprime të mëtejshme. /ZOOM.AL/