zoom

Lajme

“Bloomberg”: Shqiptarët kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Rama në protestë

Protestat në Shqipëri intensifikohen mes thirrjeve për dorëheqjen e kryeministrit

Protestuesit shqiptarë që bënin thirrje për dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama u vunë flakën gomave dhe hodhën gurë drejt policisë pasi një emisioni investigativ italian ngriti akuza për përfshirjen e kryeministrit në krimin e organizuar dhe korrupsion.

Dy oficerë policie u plagosën kur demonstratat para parlamentit në qendër të Tiranës morën një kthesë të dhunshme, me shumicën e Ramës brenda që hodhi poshtë një mocion të opozitës për një debat. Disa ligjvënës kërkuan dorëheqjen e kryeministrit lidhur me emisionin e transmetuesit shtetëror të Italisë Rai 3.

“Largohu e hapi rrugën një qeverie teknike”, tha deputeti i opozitës Agron Gjekmarkaj para parlamentit të enjten.

Rama, i cili u takua të mërkurën me kryeministren italiane Giorgia Meloni për të prezantuar një qendër të diskutueshme për trajtimin e emigrantëve që kërkojnë azil në Itali, ka mohuar me forcë akuzat e bëra nga një ish-zëvendëskryeministër shqiptar në emisionin e Rait.

Mediat italiane kishin “ndotur flamurin shqiptar”, tha Rama në një videomesazh pas emisionit, duke akuzuar Rain se ka marrë “baltë” nga kundërshtarët e tij politikë. Ai akuzoi emisionin për shfrytëzim të stereotipeve të Europës Perëndimore kundër kombit ballkanik prej 2.8 milionë banorësh.

“Shqipëria nuk është më ajo që ka qenë, por ata që janë mësuar të na trajtojnë si një vend të botës së tretë nuk mund ta falin progresin tonë”, tha Rama.

Një pjesë e reportazhit të Rai përfshinte një bisedë të 2 qershorit me ish-zëvendëskryeministrin Arben Ahmetaj, i cili u kap në kamera. Ahmetaj, i cili jeton jashtë vendit teksa përballet me akuza të lidhura me korrupsionin në Shqipëri, shihet duke përshkruar një rrjet grupesh kriminale që përfitojnë nga droga që qarkullon në Europë dhe pastrojnë paratë përmes sektorit të ndërtimit të vendit.

“Ata shesin drogë në të gjithë Europën dhe paratë i transferojnë në Shqipëri”, thotë Ahmetaj në regjistrim. “Ka një koordinim mes organizatave mafioze. Nuk përplasen sepse Edi Rama ka kërkuar që të shmangin telashet.”

Marrëveshja italiane

Emisioni, i cili u transmetua të hënën, shkaktoi një protestë në Shqipëri mes grupeve opozitare. Protesta e së enjtes u ndërpre pasdite pasi temperaturat në Tiranë u rritën mbi 30 gradë C, por organizatorët thanë se ato do të vazhdojnë javën e ardhshme.

Investigimi i Rait erdhi mes vënies në qendër të vëmendjes në Itali të marrëveshjes së Melonit për të devijuar emigrantët që kërkojnë kalimin në Itali në qendrat e trajtimit në Shqipëri. Meloni, duke folur bashkë me Ramën në bregdetin e Adriatikut të Shqipërisë të mërkurën, tha se plani do të vazhdojë këtë verë dhe tha se do të shërbente si një model për qeveritë europiane që kërkojnë të kufizojnë emigrimin.

“Projekti mund të shërbejë si një pengesë e madhe për emigrantët e paligjshëm dhe për të frenuar trafikimin e qenieve njerëzore,” u tha Meloni gazetarëve në Shëngjin, ndërsa Rama përforcoi mohimin e tij ndaj pretendimeve nga emisioni i Rait, duke i quajtur akuzat “gënjeshtra, falsitete të mëdha”.

Të dy kryeministrat kaluan pjesën më të madhe të konferencës për shtyp duke sulmuar kundërshtarët, me Melonin që akuzoi rivalët për dëmtimin e paktit me Shqipërinë, si dhe liderin shqiptar. Ajo i tha Ramës se akuzat e drejtuara ndaj tij i shërbenin një qëllimi politikës së brendshme italiane.

“Dëshiroj t’i them kryeministrit Rama se nuk është ai objektivi”, tha Meloni./bloomberg