zoom

Slider

Bellingham i lirë për të luajtur kundër Zvicrës

Jude Bellingham është i lirë të luajë në çerekfinalen e Anglisë në Euro 2024 kundër Zvicrës të shtunën, pasi u dënua me një ndeshje të pezulluar dhe gjobitet për një gjest që bëri në fitoren e 16-tës së fundit ndaj Sllovakisë.

Ndalimi i 21-vjeçarit është pezulluar për një vit dhe ai gjithashtu është gjobitur me 30,000 euro.

Gjesti i mesfushorit drejt pankinës sllovake, pasi shënoi golin e fundit të barazimit në fitoren 2-1, u hetua nga UEFA.

Bellingham, i cili e ka bërë këtë gjest teksa luante për skuadrën e tij Real Madrid, mohoi se ai kishte për qëllim kundërshtarët e Anglisë.

Duke iu përgjigjur incidentit në mediat sociale, Bellingham tha se ishte “një gjest me shaka të brendshme ndaj disa miqve të ngushtë që ishin në lojë”, duke shtuar se ai nuk kishte “asgjë veçse respekt për mënyrën se si luajti Sllovakia”.

“Mendova se ishte një vendim i arsyeshëm,” tha menaxheri Gareth Southgate për sanksionin kur u pyet më vonë të premten.

“Është e qartë se kur shënon një gol të cilësisë që ai shënoi në momentin që shënoi në moshën që është, do të kesh një nxitim të jashtëzakonshëm adrenaline. Unë mendoj se nuk kishte asnjë qëllim në gjestin ndaj dikujt tjetër përveç komunikimit që ai ka me familjen e tij. Nga këndvështrimi ynë ne menduam se ishte një rezultat i arsyeshëm.”