zoom

Bota

Zgjedhjet franceze/ Pjesëmarrja në votime, më e larta në më shumë se katër dekada

Pjesëmarrja e votuesve në raundin e dytë të zgjedhjeve parlamentare franceze ishte 59.71% deri në orën lokale 17:00.

Shifra është një rritje drastike nga ajo prej 38.11% në zgjedhjet e fundit në 2022, tha Ministria e Brendshme në një deklaratë.

Shumë e pazakontë, pjesëmarrja ishte gjithashtu pak më e lartë në votimin e raundit të parë të dielën e kaluar, 59.39%, duke sugjeruar që shifra përfundimtare mund të jetë më e larta në 50 vjet.

Pjesëmarrja e lartë në votime vjen ndërsa kryeministri Gabriel Attal iu kërkoi qytetarëve francezë të votonin kundër Tubimin Kombëtar të ekstremit të djathtë (RN) të Marine Le Pen .

“Sot rreziku është një shumicë e dominuar nga e djathta ekstreme dhe kjo do të ishte katastrofike,” tha Attal.