zoom

Lajme

Sot protesta e 15-të e opozitës para Bashkisë, Policia njofton rrugët që bllokohen dhe masat

Në kulmin e zhvillimeve politike dhe ligjzbatuese në Shqipëri, ku arrestimi i ish-ministrit të Shëndetësisë ka ndezur situatën, mbahet sot protesta e 15-të e opozitës dhe Aleancës Qytetare për Teatrin para Bashkisë së Tiranës, për shkak të skandalit të dosjes së korrupsionit “5D” të drejtorëve dhe ku kërkohet dorëheqja e Erjon Veliajt.

Dhe teksa tubuesit bëhen gati, ku pritet të mos mungojnë frutat, vezët, tymueset, flakadanët, gomat e djegura apo molotovi, Policia e Shtetit ka marrë një seri masash për mbarëvatjen e rendit dhe sigurisë.

Njoftohet se prej orës 09:30 e në vijim, do të ketë bllokim të përkohshëm të qarkullimit të mjeteve, në bulevardin kryesor pranë Bashkisë së Tiranës. Për këtë arsye sugjerohet që të përdoren rrugë alternative, deri në përfundim të tubimit, si Unaza e Mesme dhe Unaza e Madhe. Policia ka bërë thirrje për drejtuesit e protestës për të respektuar ligjin dhe për t’u distancuar nga çdo akt dhune, referuar ngjarjeve në protestat e mëparshme.

Pas protestave të mëparshme ka pasur dhjetëra të arrestuar e proceduar dhe shumë të tjerë nën hetim.

Njoftimi zyrtar i policisë:

“Policia e Shtetit bën me dije se, ka marrë masa organizative dhe operacionale për garantimin e rendit publik dhe sigurisë gjatë zhvillimit të një tubimi të kërkuar nga “Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit”, ditën e sotme, më datë 05 korrik 2024, ora 10:00, pranë Bashkisë së Tiranës.

Në zbatim të planit të masave, Policia e Shtetit njofton se, sot, prej orës 09:30 e në vijim, do të ketë bllokim të përkohshëm të qarkullimit të mjeteve, në bulevardin kryesor pranë Bashkisë së Tiranës. Për këtë arsye sugjerojmë që të përdoren rrugë alternative, deri në përfundim të tubimit, si Unaza e Mesme dhe Unaza e Madhe.

Gjatë disa tubimeve të mëparshme, të zhvilluara nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, në sheshin para Bashkisë Tiranë, janë evidentuar raste të përsëritura të kundërshtimit të forcave të policisë, përdorimit dhe hedhjes së molotovëve e sendeve të tjera, në drejtim të Bashkisë Tiranë, duke rrezikuar seriozisht jetën dhe shëndetin e punonjësve të policisë dhe vetë pjesëmarrësve në tubime.

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë respekton plotësisht të drejtën e qytetarëve për të organizuar dhe marrë pjesë në tubime paqësore. Policia u përsërit thirrjen organizatorëve, drejtuesve dhe pjesëmarrësve në tubime për të respektuar ligjin dhe për t’u distancuar nga çdo akt dhune”. /ZOOM.AL/