zoom

Bota

Rusia thur komplot për të vrarë prodhuesin më të madh të armëve në Evropë?

Rusia besohet të jetë pas një komploti të dështuar për të vrarë kreun e prodhuesit më të madh të armëve në Evropë për mbështetjen e kompanisë së tij për Ukrainën, sipas diplomatëve të NATO-s.

Dy diplomatë të lartë të aleancës thanë se komplot kundër Armin Papperger, shefit ekzekutiv të Rheinmetall me bazë në Düsseldorf, po trajtohej si pjesë e fushatës më të gjerë të sabotimit dhe sulmit hibrid të Rusisë kundër shteteve evropiane të NATO-s. Komploti u raportua fillimisht nga CNN.

Një person i njohur me sigurinë e Papperger tha se masat rreth shefit të mbrojtjes ishin “në nivelin më të lartë” – të ngjashme me mbrojtjen e kancelarit gjerman Olaf Scholz.

Një zëdhënës i Scholz nuk pranoi të komentonte, por Papperger i tha “Financial Times” se Berlini kishte krijuar një “nivel të madh sigurie”.
Sipas mediave të huaja, inteligjenca amerikane zbuloi përpjekjen për komplot dhe njoftoi autoritetet gjermane, të cilat më pas ishin në gjendje të shkatërronin komplotin.

“Unë mendoj se CNN nuk po shikon vetëm nga qielli,” tha Papperger kur u pyet për vlefshmërinë e historisë së transmetuesit amerikan.

Papperger tërhoqi zemërimin e Kremlinit në vitin 2023 kur ai njoftoi planet për të ndërtuar një fabrikë tankesh Panther në Ukrainë, të cilën ministria e jashtme ruse kërcënoi ta shkatërronte, sipas një zëdhënësi të ministrisë.

Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, nuk pranoi të komentojë mbi raportin specifik të atentatit kur u pyet të enjten, por shtoi: “Ajo që mund të them është se ekziston një model, një fushatë ruse e organizuar nga shërbimet e sigurisë [Kremlinit] për të kryer veprime armiqësore kundër aleatëve të NATO-s…me lloje të ndryshme veprimesh armiqësore”.

CNN raportoi se komploti ishte një nga seria e planit rus për të vrarë drejtuesit e industrisë së mbrojtjes në të gjithë Evropën, të cilët po mbështesnin përpjekjet e luftës të Ukrainës.

Stoltenberg shtoi: “Këto nuk janë incidente të pavarura, por pjesë e një fushate. Dhe qëllimi i fushatës është të frikësojë aleatët e NATO-s që të mos mbështesin Ukrainën”./ Përkthyer nga Financial Times