zoom

Slider

Real Madridi kurorëzohet kampion i La Liga pasi Girona mundi Barcelonën

Real Madridi, nën drejtimin e Carlo Ancelotti, ku kurorëzua kampion i La Liga pas një fitore vendimtare 3-0 kundër Cadiz në Estadio Santiago Bernabau, si edhe humbjes së Barcelonës ndaj Gironas.

Ndeshja tregoi cilësinë e skuadrës së Real Madridit, duke u dëshmuar thelbësore në përpjekjet e tyre për kampionatin.

Brahim Diaz spikati në ndeshje, duke kontribuar me një gol dhe një asist, duke sinjalizuar një festë të afërt të titullit të ligës me thirrjet “kampionë, kampionë”.

Ancelotti ndryshoi strategjikisht formacionin e tij, duke pasur parasysh angazhimet e vazhdueshme të Ligës së Kampionëve. Në qendër të vëmendjes ishte Arda Guler përfshirja e të cilit në formacionin fillestar në Bernabeu sinjalizoi statusin e tij në rritje brenda ekipit.

Nga ana tjetër, Girona, e cila mundi Barcelonën është kualifikuar në Champions League për herë të parë në historinë e klubit.

Ata janë skuadra e 14-të e ndryshme spanjolle që kualifikohet në turneun kryesor të Champions League. Vetëm Gjermania (15) ka pasur më shumë pjesëmarrës të ndryshëm.

Girona ka prodhuar një pjesë të dytë fantastike duke mposhtur Barcelonën 4-2 për të siguruar vendin e saj në Champions League për herë të parë.

Barcelona duhej të mposhtte Girona për të mbajtur titullin larg Realit për një javë tjetër.

Girona dëshmoi shumë për skuadrën e Xavi-t dhe Reali ka fituar titullin e 36-të të La Liga-s me katër ndeshje që kanë mbetur.