zoom

Kinema & Netflix

Producenti i “Titanic” dhe “Avatar” ndërron jetë në moshën 63-vjeçare

Jon Landau, producenti fitues i çmimit Oscar  dhe i disa prej filmave me fitimet më të larta në botë të të gjitha kohërave, përfshirë Titanic dhe Avatar, ka vdekur në moshën 63-vjeçare.

Producenti i njohur raportohet se po luftonte me kancerin prej më shumë se 1 viti. Lajmi i trishtë u dha nga motra e tij Tina, e cila e konsideroi si “vëllain më të mirë që një vajzë mund të ëndërronte ndonjëherë”.

Landau është djali i producentëve të Hollivudit, Ely dhe Edie Landau. Për një kohë ishte ekzekutiv në kompaninë e prodhimit të filmit 20th Century Fox, duke mbikëqyrur filmat duke përfshirë The Last Of The Mohicans dhe Die Hard 2.

Ai ndihmoi në krijimin e hitit të vitit 1997, Titanic, i cili ishte filmi i parë që e kaloi shifrën prej 1 miliard dollarësh në arkat botërore.

Filmat e mëvonshëm Avatar dhe vazhdimi i tij Avatar: The Way of Water, të cilët u publikuan në vitin 2009 dhe 2022 respektivisht, vazhduan të thyenin rekordin e Titanikut.

Landau gjithashtu bashkëprodhoi filma të tjerë hit, duke përfshirë Honey, I Shrunk the Kids dhe Dick Tracy, dhe mbajti një pozicion drejtues në kompaninë e prodhimit të Cameron Lightstorm Entertainment.