zoom

Aktualitet

Parcelë me 342 rrënjë droge, fara kanabisi dhe municion. Arrestohet 31-vjeçari, nën hetim i vëllai

Një 31-vjeçar ka përfunduar nën pranga, për kultivim të lëndëve narkotike në Skrapar, teksa nën akuzë u mor edhe i vëllai.

Policia njoftoi se i dyshuari kishte hapur parcelë dhe mbjellë 342 bimë kanabis, ndërkohë që kishte hapur edhe 100 gropa të tjera ku do të vijonte të mbillte fidanë.

Në pamjet e siguruara gjatë periudhës hetimore, ky shtetas shfaqet duke u kujdesur vazhdimisht për bimët narkotike. Mbi ngjarjen është proceduar edhe vëllai i 31-vjeçarit.

Policia konfirmoi se finalizoi operacionin e koduar “Zoom in”, teksa sekuestroi gjithashtu fishekë luftarakë dhe fara kanabisi.

“Identifikohet, kapet dhe vihet në pranga 31-vjeçari që kishte kultivuar këto bimë dhe njëkohësisht kishte hapur 100 gropa në zonë, për të kultivuar bimë të tjera. Procedohet penalisht vëllai i 31-vjeçarit, për bashkëposedim të sendeve të tjera të kundërligjshme.

Si rezultat i kontrolleve dhe i një hetimi me metoda proaktive, kryer nga Komisariati i Policisë Skrapar, në bashkëpunimin me Drejtorinë Vendore të Policisë Berat dhe me Prokurorinë e Beratit, në vijim të punës për goditjen e rasteve të kultivimit të bimëve narkotike, u finalizua operacioni policor anticannabis, i koduar “Zoom in”. Gjatë operacionit u arrestua në flagrancë shtetasi L. Q., 31 vjeç dhe u procedua në gjendje të lirë vëllai i tij, shtetasi T. Q., 44 vjeç, të dy banues në fshatin Krastë”, tha policia vendore.

Nga hetimet rezultoi se 31-vjeçari është autor i kultivimit të 342 bimëve narkotike, në fshatin Krastë, si dhe se kishte hapur 100 gropa në zonë, me qëllim kultivimin e bimëve të tjera. Në pamjet e siguruara gjatë periudhës hetimore, ky shtetas shfaqet duke u kujdesur vazhdimisht për bimët narkotike. Në vijim, nga kontrollet në banesën e shtetasve L. Q. dhe T. Q., Policia gjeti fara cannabisi, sasi të kësaj lënde narkotike dhe 66 fishekë luftarak.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme, teksa hetimet vijojnë. /ZOOM.AL/