zoom

Lajme

Na pret gjysmëfinale “ferri”, “gjelat” i falen penalltive. Ronaldo në shtëpi, Mbappe për trofeun

Sportdashësit i presin gjysmëfinale ferri me shumë mundësi, teksa e para do jetë Spanjë-Francë. Por edhe dy nga çerekfinalet e luajtura që nxorën fituesit e mësipërm, ishin një makth më vete.

Spanja eliminoi Gjermaninë në minutën e 118 me goline Mikel Merino, duke shënuar një tjetër rekord negativ për vendasit për çdo kompeticion të rëndësishëm që kanë zhvilluar në shtëpinë e tyre prej dekadash, por edhe 36 vitet pa fituar ndaj iberikëve, sidomos sezonet e rëndësishme Evropian 2008, Botëror 2010 dhe Evropian 2024.

Franca është gjysmëfinalistja tjetër që do përballet të martën me “Furinë e kuqe”. “Gjelat” janë kualifikuar në gjysmëfinale të Europianit, pasi eleminoi me penallti Portugalinë(120 minuta 0-0).

Skuadrat rrezikuan që në minutat e para, nga një rast për secilën skuadër, me Bruno Fernandes dhe Theo. Në të 62-tën, Maignan i mohoi golin Vitinhas. Në të 67-tën Kolo Muani shpërdoroi një rast të mirë.

Por pavarësisht rasteve, nuk pati gol deri në fund, me ekipet që shkuan në shtesë. Edhe Ronaldo shpërdoroi një rast të pastër 5 metra nga porta në kohën shtesë dhe mund të ishte bërë heroi i portugezëve.

As shtesa nuk prodhoi gol, Franca u tregua më e saktë nga pika e bardhë e penalltive, në gjysmëfinale gjen Spanjën. Ishte Joao Felix i vetmi që gaboi, duke goditur shtyllën, teksa francezët u treguan të saktë deri në fund. /ZOOM.AL/