zoom

Lajme

Mickoski provokon hapur Greqinë dhe Bullgarinë…

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Hristijan Mickoski, tha se presidenti bullgar Rumen Radev dhe kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, duhet të mësohen me politikën e re të Shkupit, “e cila mbron interesat e qytetarëve maqedonas dhe e sheh bashkëpunimin si rrugë të dyanshme”.

Ai theksoi se “koha kur në qeverinë maqedonase kishte politikanë me kurriz të përthyer, politikanë që poshtëroheshin, politikanë që janë të gatshëm të nënshkruajnë çdo gjë, por jo për të mbrojtur interesat e qytetarëve të Maqedonisë, dhe nga ana tjetër, ndërsa duke bërë kështu valëvitin flamurin europian dhe njëkohësisht grabisin shtetin dhe qytetarët ka kaluar”.

“Ne jemi të gatshëm të ndërtojmë marrëdhënie të mira fqinjësore me të gjithë, por ata duhet të mësohen me politikanët që janë në Shkup  për të mbrojtur interesat e qytetarëve, për të punuar për të mirën e atdheut, për të ardhmen,” u tha Mickoski gazetarëve.

Ai kështu iu përgjigj pyetjes për të komentuar deklaratën e Radevit për media pas takimit me Mitsotakis në Athinë se “udhëheqja e Republikës së Maqedonisë së Veriut nuk është e gatshme” dhe se “autoritetet në Shkup nuk e njohin ligjin kushtetues”.

Mickoski i bëri thirrje Radevit dhe Mitsotakis që të bashkëpunojnë për zhvillimin ekonomik të shteteve dhe afrimin e njerëzve, duke shtuar se beson se politika e fqinjësisë së mirë nuk ndërtohet mbi “përçmim dhe fyerje”.

“Dëshiroj që ne si vende të Ballkanit të ndjekim shembullin e vendeve të tjera, si vendet baltike dhe skandinave dhe që të gjithë së bashku me urat e ndërtuara, në unison, së bashku, të performojmë në tregjet e treta, në përballë zyrtarëve në Bashkimin Evropian. Të ndërtojmë një politikë të fqinjësisë së mirë. Kjo nuk mund të ndodhë me përbuzje dhe fyerje”, tha Mickoski. /ZOOM.AL/