zoom

Bota

Lideri më miqësor i BE-së me Rusinë takohet me Putinin në Moskë

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban ka takuar presidentin rus Vladimir Putin në Moskë, në një vizitë që është kritikuar nga liderët e BE-së dhe qeveria e Ukrainës.

Takimi i së premtes ishte pjesë e asaj që Orban e quajti një “mision paqeje”, që vjen tre ditë pas një vizite në Kiev, ku ai u takua me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky.

Hungaria sapo ka marrë presidencën e Këshillit të Bashkimit Evropian, por udhëheqësit e BE-së kanë theksuar se
nuk po vepron në emër të bllokut.

Orban është kreu i vetëm i qeverisë së BE-së që ka mbajtur lidhje të ngushta me Kremlinin pas pushtimit të plotë të Ukrainës në vitin 2022.

Pas takimit, i cili zgjati disa orë, kryeministri i Hungarisë tha se Rusia dhe Ukraina ishin ende “larg” në pikëpamjet e tyre për arritjen e paqes.

“Duhen shumë hapa për t’i dhënë fund luftës, por ne e bëmë hapin e parë për të rivendosur dialogun,” tha ai.

Udhëheqësi rus e konsideroi një bisedë “të sinqertë dhe të dobishme”. Ai përsëriti gjithashtu një propozim të refuzuar më parë që Ukraina të tërhiqet nga rajonet në jug dhe në lindje të vendit të cilat Rusia pretendon se i ka aneksuar – një zonë që përfshin territorin që Rusia aktualisht nuk e pushton.

Volodymyr Zelensky ka thënë prej kohësh se Ukraina nuk do të negociojë me Moskën derisa forcat ruse të largohen nga i gjithë territori ukrainas, përfshirë Krimenë.

Më herët, Putin tha se Orban po e vizitonte “jo vetëm si një partner prej kohësh”, por si një përfaqësues i Bashkimit Evropian.

Megjithatë, liderët evropianë e dënuan hapur udhëtimin në Moskë dhe theksuan se ai nuk po përfaqësonte BE-në.