zoom

Slider

Legjenda e Real Madridit, Kroos i jep lamtumirën futbollit dhe klubit

Toni Kroos i dha lamtumirën futbollit dhe Real Madrid i përlotur në ndeshjen e tij të fundit. Kroos tronditi botën e futbollit në fillim të kësaj jave kur njoftoi se do të tërhiqej pas Kampionatit Evropian me Gjermaninë.

Një Kroos zakonisht i ftohtë në akull, u përlot kur vajza e tij duke qarë e përqafoi dhe së bashku me familjen e tij bëri një xhiro nderi kur ra bilbili i kohës së plotë.

Duke folur pas ndeshjes, Kroos tha se lamtumira nuk kishte qenë e lehtë. 

“Mund të them vetëm faleminderit Real Madridit, klubit, shokëve të skuadrës, stadiumit… Jam ndjerë gjithmonë si në shtëpinë time në këto dhjetë vite, nuk mund të kërkoja më shumë, kanë qenë dhjetë vite të paharrueshme. Ti vjen me një ndjenjë tjetër, e di që është ndeshja e fundit. Unë dua ta shijoj sa më shumë që të jetë e mundur dhe më kanë pëlqyer shumë këto 85 minuta siç më ka pëlqyer gjithmonë të luaja këtu.”

Kroos tha se ishte i fortë “derisa pashë fëmijët e mi”. “Kjo më vrau,” shtoi ai. 

Ai zbuloi se donte ta zyrtarizonte pensionin e tij para ndeshjes së Betisit “që nga nesër ta harrojmë këtë çështje dhe unë të largohem në mënyrën më të mirë, që është duke fituar titullin në Wembley”.

Kjo do të ishte një kurorë rekord e gjashtë në UCL për Kroos dhe do të mbyllte karrierën e një prej mesfushorëve më të mirë të gjeneratës së tij.