zoom

Lajme

Këlliçi i drejtohet SPAK: Sekuestroni pronat e 2 drejtorëve të Veliajt, i vunë me korrupsionin “5D”

Ish-deputeti i PD-së, Belind Këlliçi, në një deklaratë për shtyp i ka bërë thirrje sot Prokurorisë së Posaçme, që të sekuestrojnë pronat e familjarëve të Redi Mollës dhe Mariglen Qatos.

Sipas tij këta persona e kanë vënë pasurinë nga korrupsioni me skemën 5D. Nga selia blu, Këlliçi ka publikuar rastin e një vile në qendër të Tiranës që sipas tij është në pronësi të prindërve pensionist të Redi Mollës, dhe që shërben si hotel.

Sipas tij kjo pronë është blerë gjatë pandemisë me çmim shumë të lartë, ndërkohë që shton se SPAK duhet të sekuestrojë çdo pronë dhe të ndalojë kompaninë 5D të marrë fonde publike.

Deklarata e plotë e Këlliçit:

“Ditën e djeshme bëra publike skandalin e radhës me kompaninë 5D Konstruksion. Në datë 28 Maj, pra vetëm para 3 ditësh, ndërkohë që opozita protestonte në skenën më të madhe të korrupsionit në vend përpara Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj kryente pagesën e radhës për kompaninë 5D.

Kolegët e Veliajt në SPAK, vazhdojnë të mbrojnë interesat korruptive të kryebashkiakut në skemën më të madhe dhe të papreçedentë të vjedhjes së 100% të fondeve publike, nëpërmjet kompanisë së 5 drejtorëve të Bashkisë Tiranë.

Kjo kompani është rast unik hetimor pasi SPAK jo vetëm që nuk e vendos nën sekuestro, por prestanomen Nestor Muhametllari e lë të lirë pa asnjë masë arresti, që të vazhdojë të përfitojë fonde publike. Por më e rëndë se ky fakt, është lejimi i shitjes së aseteve në palë të treta e më pas zhdukja e parave të bandës 5D.

Sot kolegët e Erionit duhet t’i japin llogari qytetarëve se përse kompania 5D nuk është nën sekuestro. Sot kolegët e Erionit, duhet t’i japin llogari qytetarëve se përse asetet dhe pasuria e Mariglen Qatos dhe të afërmve të tij nuk është nën sekuestro. Sot kolegët e Erionit, duhet t’i japin llogari qytetarëve se përse pasuria marramendëse e Redi Mollës dhe të afërmve të tij nuk është nën sekuestro.

Sot SPAK duhet të na thotë se përse kjo vilë që shihni në ekran, me vlerë marramendëse në zonën më të lakmuar të Tiranës, e blerë nga 2 prindërit pensionistë të Mollës, në kulmin e pandemisë në korrik të vitit 2020, nuk është nën sekuestro dhe vazhdon biznesin e hotelerisë pa asnjë shqetësim.

SPAK nuk mund të veprojë si avokat mbrojtës i parave të korrupsionit në Bashkinë e Tiranës. SPAK duhet të sekuestrojë të gjitha pasuritë e zyrtarëve të korruptuar dhe duhet të ndalojë menjëherë kompaninë 5D që të vazhdojë të përfitojë fonde publike.

Altin Dumani duhet ta faktojë me vepra atë ç’ka deklaroi në Komisionin Parlamentar të Ligjeve, se kolegë të tij ai ka vetëm prokurorët e SPAK dhe hetuesit e BKH. Deri më tani, për fat të keq, është faktuar se kolegu i tij vijon të mbetet kryehajduti i Tiranës, pronari faktik i inceneratorit dhe kreu i bandës 5D Erion Veliaj”. /ZOOM.AL/