zoom

Bota

Julian Assange mbërrin në Australi si një njeri i lirë! Puthje pasionante me partneren

Julian Assange është kthyer në shtëpi në vendlindjen e tij Australi, pasi një marrëveshje për pranimin e fajësisë e lejoi të lirohej nga një burg në Londër.

Pati skena emocionuese në aeroportin e Canberra-s, teksa themeluesi i Wikileaks puthi gruan e tij dhe përqafoi të atin, ndërsa avokatët e shikonin, dukshëm të prekur.

“Julian ka nevojë për kohë për t’u rikuperuar, për t’u mësuar me lirinë”, tha Stella Assange në një konferencë shtypi menjëherë pasi bashkëshorti i saj mbërriti.

Për 14 vitet e fundit, Assange ka qenë në një betejë ligjore me zyrtarët amerikanë, të cilët e akuzuan atë për zbulimin e dokumenteve të klasifikuara, të cilat ata thonë se rrezikojnë jetë.

52-vjeçari nuk mori pjesë në konferencën për shtyp në Canberra, përkundrazi la avokatin dhe gruan e tij të flisnin në emër të tij.

“Duhet të kuptoni se çfarë ka kaluar ai”, tha zonja Assange. Çifti u martua në burgun Belmarsh të Londrës në vitin 2022 dhe kanë dy fëmijë së bashku.

Marrëveshja e pranimit të fajësisë bëri që Julian Assange të pranohej fajtor për një akuzë të komplotit për të marrë dhe zbuluar informacionin e mbrojtjes kombëtare, në vend të 18 akuzave me të cilat ai fillimisht po përballej.

Rasti u përqendrua rreth një zbulimi masiv të Wikileaks në vitin 2010 kur uebfaqja publikoi një video nga një helikopter ushtarak amerikan, i cili tregonte se civilët po vriteshin në kryeqytetin irakian Bagdad.

Ai gjithashtu publikoi mijëra dokumente konfidenciale që tregonin se ushtria amerikane kishte vrarë qindra civilë në incidente të paraportuara gjatë luftës në Afganistan.

Zbulimet nxitën reagime nga të gjitha anët e globit dhe çuan në një shqyrtim intensiv të përfshirjes amerikane në konfliktet e huaja.

Assange u akuzua zyrtarisht në ishujt e largët Mariana Veriore, një territor amerikan në Paqësor, dy ditë pasi u largua nga burgu Belmarsh.

Në këmbim, ai u dënua me kohë të kryer tashmë dhe u lirua për të udhëtuar në shtëpi.

Avokatja e tij, Jen Robinson, u tha mediave se marrëveshja ishte “kriminalizimi i gazetarisë” dhe se ishte një “precedent i rrezikshëm”.

Duke i bërë jehonë kësaj, Assange tha se shpreson që media “të kuptojë rrezikun e këtij rasti amerikan kundër Julian, që e kriminalizon, që ka siguruar bindjen e tij për mbledhjen e lajmeve dhe botimin e informacionit që ishte i vërtetë, që publiku meritonte ta dinte”.