zoom

Bota

Izraeli e ka kthyer Gazën në “banjë gjaku”! Mbi 36 mijë të vrarë, ose mbi 170 viktima çdo ditë…

Të paktën 36,050 njerëz janë vrarë,  sipas ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, një enklavë bregdetare e kontrolluar nga Hamasi.

Duke përfshirë 66 viktimat në 24 orët e fundit dhe 81,026 janë plagosur që nga fillimi i luftës më 7 tetor. Shumica e viktimave, mbi 35 mijë janë gra, fëmijë e të moshuar. Bëhet fjalë për më shumë se 170 viktima çdo ditë mesatarisht në 7 muaj luftime.

Rikujtojmë se 45 persona u vranrë ditën e djeshme në një sulm izraelit në Rafah, ku u bombardua një kamp refugjatësh dhe shumë viktima ishin fëmijë, duke u djegur edhe të gjallë.

“Masakra dje në Rafah shkaktoi vdekjen e 45 personave, mes tyre 23 gra, fëmijë dhe pleq. 249 persona u plagosën”, tha ministria në një deklaratë. /ZOOM.AL/