zoom

Bota

India nuk gjen paqe, pas vapës përmbytjet gjunjëzojnë vendin, Të paktën 5 të vdekur

Përmbytjet kanë marrë pesë jetë dhe kanë prekur mijëra njerëz në shtetet verilindore të Indisë, Assam dhe Manipur, thanë zyrtarët. Të dy shtetet u goditën nga shira të dendur si pasojë e ciklonit Remal, i cili ra në tokë midis brigjeve të Bengalit Perëndimor dhe Bangladeshit të dielën mbrëma.

Situata e përmbytjeve në nëntë rrethet e Asamit mbeti e zymtë, me nivelet e ujit të lumenjve kryesorë që rriteshin dhe përmbytën pjesë të mëdha toke. Zyrtarët thanë se rreth 200,000 njerëz janë prekur dhe dy njerëz janë vrarë në Assam për shkak të përmbytjeve dhe shiut.

Sipas Autoritetit Shtetëror të Menaxhimit të Fatkeqësive të Asam, mbi 35,000 njerëz janë strehuar në 95 kampe. Në shtetin ngjitur të Manipurit, tre persona janë vrarë dhe një është raportuar i zhdukur, ndërsa nëntë persona janë lënduar nga përmbytjet, tha ministri i qeverisë lokale Awangbou Newmai.

Zyrtarët thanë se 188,143 njerëz janë prekur nga përmbytjet dhe të paktën 24,265 shtëpi janë dëmtuar në ditët e fundit. Qeveria ka ngritur 56 kampe dhe ka evakuuar 18,103 njerëz nga zonat e prekura nga përmbytjet. Ndërkohë, numri i të vdekurve nga rrëshqitjet e shumta që goditën Mizoram të martën është rritur në 28.

Sipas policisë, gjashtë persona, përfshirë një foshnjë gjashtëmuajshe, dyshohet se janë zhdukur nga rrëshqitjet e dheut. Mbi 15 të vdekur u raportuan dje nga vapa ekstreme që kishte goditur pjesën jugore të vendit dhe temperaturat deri në 52 gradë Celcius. /ZOOM.AL/