zoom

Bota

FT: Alarmi i shërbimeve sekrete, Rusia po planifikon sulme me bomba të shtrira në të gjithë Europën

Sipas informacioneve të shërbimeve sekrete evropiane, agjentët e Kremlinit planifikojnë sulme me bomba të fshehta dhe akte të qëllimshme të zjarrit në Europë, pa frikë nga viktimat civile.

Shërbimet sekrete evropiane kanë paralajmëruar qeveritë e tyre se Rusia po përgatit “akte të dhunshme sabotazhi në të gjithë kontinentin”. Kështu shkruan “Financial Times” në botimin e saj të së dielës. Media britanike mbështetet në informacionet e punonjësve të ndryshëm të shërbimeve sekrete.

Sipas burimeve, Kremlini po përgatit një konflikt të përhershëm me Perëndimin. Rusia ka filluar tashmë të përgatisë në fshehtësi sulme me bomba dhe akte të zjarrit për të dëmtuar infrastrukturën në territorin evropian, duket se pa frikë nga viktimat civile, sipas “FT”.

Moska ka filluar tashmë të përgatisë “në fshehtësi sulme me bomba dhe akte të qëllimshme të zjarrit, për të dëmtuar direkt dhe indirekt infrastrukturën në territorin evropian”, sipas FT. “Rreziku është rritur ndjeshëm” Agjentët rusë kanë kryer sporadikisht sulme në Europë gjatë viteve të fundit, por sipas vlerësimeve nga tre vende të ndryshme evropiane, provat për një veprim më agresiv dhe të koordinuar po shtohen, thuhet më tej.

“Ne presim që rreziku i akteve të sabotazhit të udhëhequra nga shteti të jetë rritur ndjeshëm”, paralajmëroi Presidenti i Shërbimit të Mbrojtjes së Kushtetutës në Gjermani, Thomas Haldenwang. Rusia duket se tashmë është e rehatshme në kryerjen e operacioneve në tokën evropiane “me potencial të lartë dëmtues”, kishte thënë së fundmi Haldenwang në një konferencë për sigurinë. Edhe Ministria e Mbrojtjes së Francës kishte paralajmëruar disa muaj më parë për sulme të mundshme ruse të sabotazhit në vendndodhjet ushtarake.

Janë raportuar tashmë disa akte sabotazhi Vetëm dy javë më parë, në Bayreuth u arrestuan dy burra nën dyshimin e spiunazhit për Rusinë. Gjermano-rusët kishin eksploruar objektivat e sulmit me qëllim ndihmën ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë edhe objekte të forcave ushtarake të SHBA-së, kishte njoftuar Prokuroria Federale në Karlsruhe atëherë. Ministria e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, kishte thirrur pak më vonë ambasadorin rus në Ministrinë e Jashtme për shkak të kësaj çështjeje.

Jo vetëm ky rast: Në fund të prillit, në Britaninë e Madhe u akuzuan dy burra që kishin vendosur zjarr në një magazinë me dërgesa ndihme për Ukrainën. Drejtësia britanike i akuzon ata për të punuar për qeverinë ruse. Në Suedi, shërbimet e sigurisë aktualisht po hetojnë një sërë dërrmimesh trenash, ku ata dyshojnë se bëhet fjalë për akte sabotazhi. “Konkluzioni i dukshëm është se aktivitetet ruse kanë vërtetë rritur”, thotë tani Keir Giles, Këshilltar i Lartë Konsultativ në Chatham House, një think tank britanik. /ZOOM.AL/