zoom

Bota

E bujshme nga Rusia, Putin urdhëron ushtrinë për stërvitje taktike bërthamore!

Lajme jo të mira i vijnë botës nga Moska. Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka bërë thirrje për stërvitje ushtarake “në të ardhmen e afërt”, që do të përfshijë trajnime në përdorimin e armëve taktike bërthamore dhe do të përfshijë trupa të vendosura pranë Ukrainës.

Kështu tha sot Ministria e Mbrojtjes, raportuan agjencitë e huaja të lajmeve.

Sipas këtij burimi, shkollat ​​e mesme do të jenë në përgjigje të “kërcënimeve” të zyrtarëve perëndimorë ndaj Moskës. “Gjatë shkollave të mesme, do të merren një sërë masash për të trajnuar në përgatitjen dhe përdorimin e armëve bërthamore jostrategjike”, tha ministria ruse në një deklaratë të postuar në Telegram.

Stërvitja synon “të ruajë nivelin e përgatitjes” të ushtrisë dhe të sigurojë integritetin territorial dhe sovranitetin e Rusisë, pas “deklaratave provokuese dhe kërcënimeve nga disa zyrtarë perëndimorë kundër Federatës Ruse”, thuhet më tej në deklaratë.

Rusia ka arsenalin më të madh në botë të armëve bërthamore dhe disa herë ka kërcënuar se do i përdorë. /ZOOM.AL/