zoom

Lajme

Pikante nga Parlamenti! Rama flet nga foltorja, Opozita i bie tavolinave: Votojeni, doni apo jo…

Ka nisur me tensione diskutimi në Kuvend në lidhje me projekt-rezolutën e propozuar nga mazhoranca kundër korrupsionit, për të cilën opozita ka ngritur dyshime të forta se do minojë punën e drejtësisë dhe do e kontrollojë atë gjatë zgjedhjeve të ardhshme.

Në kohën që kryeministri Edi Rama po flet nga foltorja e Kuvendit për luftën e bërë kundër korrupsionit dhe aludimet se rezoluta vjen si përpjekje për të vënë nën kontroll SPAK, deputetët e opozitës i kanë rënë tavolinave duke shkaktuar zhurma dhe penguar fjalimin.

Detaj pikat nga salla ishte prezenca e kryeministrit Rama pas disa javësh mungese, pas tensioneve më të fundit për interpelancën e refuzuar për emisionin e RAI 3 dhe dosjen e Xibrakës, por edhe tureve me Diasporën në Athinë dhe Milano. Rama u shpreh se kjo projekt-rezolutë është e duhura kundër korrupsionit dhe nuk dëmton punën e drejtësisë së re.

“Kjo është çfarë i duhet nga ky Kuvend Shqipërisë e shqiptarëve për të mbështetur anëtarësimin në BE në 2023. Janë fantazuar qëllime të fshehta si vënia nën kontroll e SPAK apo është propaganduar se jemi kujtuar pas 10 vitesh të luftojmë korrupsionin. Jemi prej 10 vitesh në luftë kundër korrupsionit. SPAK është ilaçi i hidhur që o e pi e shërohesh, ose vdes”, tha ai ndër të tjera.

Kryeministri u shpreh se do apo jo opozita flamuri shqiptar doni apo jo ju do ngulet në oborrin e BE në Bruksel.

“Nisëm që dëshmon se PS jo vetëm nuk ka lodhje me pushtetin apo vetëkënaqësi, por ka një fuqi të brendshme për ndryshimin e vendit dhe vetëndryshimin e vazhdueshëm që na bën edhe opozitë e vetme serioze e vetvetes. Ashtu siç nuk u ndal reforma në drejtësi as kjo nuk ndalet. Votojeni pr rezolutën dhe nëse nuk gjeni forcën mos bojkotoni komisionin që do të ngrihet menjëherë pas miratimit. Sa herë ju kam thënë mos bëni këtë apo atë, këtë bëjeni, ju ka dalë siç ju kam thënë.

Për një arsye të thjeshtë. Jo sepse jam më i zgjuar se ju, por sepse nuk keni dashur kurrë të mësoni se vendimmarrjen me shikimin deri te hunda, rrugën që duket e shkurtër ta bëjnë pafundësisht të gjatë. Ndaj ne jemi këtu e ju aty. Me mend në kokë! Keni ende shumë për të parë. Ajo që kemi nisur 10 vite më parë të bitiset 5 vite më pas kur flamuri shqiptar doni apo jo ju do ngulet në oborrin e BE në Bruksel”, tha ai. /ZOOM.AL/