zoom

Lajme

BDI i përgjigjet partisë në pushtet: Vullneti i popullit shqiptar s’është lodër që i përket VMRO-së

Nga Bashkimi Demokratik për Integrim kanë reaguar ndaj deklaratave të djeshme të VMRO-DPMNE-së, në lidhje me konferencën për shtyp të Ali Ahmetit dhe liderëve të Frontit Europa.

Nga kjo parti thonë se narativi antishqiptar shtatë vjeçar i imponuar nga VMRO DPMNE krijoi pasqyrë të shtrembëruar, të pasaktë, dhe të rrezikshme për vendin tonë, raporton “TV 21″.

“Sa i përket shprehjes skandaloze “Ahmeti të ndalojë të sillet si fëmijë i lazdruar që qan pas lodrës që nuk është e tij”, VMRO DPMNE duhet ta ketë të qartë se Qeveria nuk është lodër në duart e tyre dhe askujt tjetër dhe shkelja e vullnetit të sovranit është antidemokratik dhe kundër Marrëveshjes së Ohrit. Bashkimi Demokratik për Integrim mbetet konsistent në qëndrimet për respektimin e votës së popullit shqiptar dhe komuniteteve tjera etnike, pasi kjo është garanca e vetme e stabilitetit dhe vazhdimësisë progresive të vendit”, thuhet në deklaratë.

Dhe më tej vijohet se rruga e Maqedonisë së Veriut është drejt Europës.

“Ky shtet është i përbashkët dhe të gjithë duhet të japin kontribut për marrëdhënie të shëndosha ndëretnike dhe ndërfqinjësore si dhe partneritet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Askush të mos mendojë se populli do t’i lejojë ta kthejnë prapa nga rruga e nisur e barazisë dhe rruga europiane!Legjitimiteti dhe kredibiliteti i plotë zgjedhor dhe demokratik i takon Frontit Europian dhe vazaliteti i pakusht i humbësve është i destinuar të dështojë sepse nuk e ka mbështetjen e popullit”, thuhet mes tjerash në reagimin e BDI-së. /ZOOM.AL/