zoom

Bota

VIDEO/ Zjarr i madh në Berlin, digjet fabrika që prodhon raketa për Ukrainën. Rrezik nga tymi

Fabrika në Berlin, që prodhon raketa ajrore “IRIS-T” për Ukrainën, u përfshi nga një zjarr i madh këtë të premte.

E gjithë ndërtesa me një sipërfaqe prej 2.000 metër katrorë u mbulua nga flakët, ndërsa shtëllunga të mëdha tymi u përhapën me shpejtësi dhe mbuluan të gjithë zonën.

Katër prej kateve të godinës u dogjën plotësisht dhe u shembën, sipas mediave gjermane, ndërsa për vënien nën kontroll të zjarrit u angazhuan 170 zjarrfikës.

Deri tani, nuk raportohet për punonjës apo persona të tjerë të lënduar.

Shqetësim për banorët e zonës është tymi që u përhap me shpejtësi për shkak të erës.

Tymi, sipas zëdhënësit të zjarrfikësve të Berlinit, Adrian Wanzel, mund të përmbajë acid sulfurik dhe cianid hidrogjeni, që konsiderohen të rrezikshme. Për këtë arsye, njerëzit u njoftuan të mbyllen brenda deri në një njoftim të dytë.