zoom

Lajme

VIDEO/ Këngëtari i njohur italian në krizë? Lucio Dalla nxjerr në shitje vilat luksoze

Mes shumë vendeve që kanë frymëzuar një artist të paharrueshëm dhe të paharrueshëm si Lucio Dalla, sigurisht që janë Ishujt Tremiti.

Pikërisht këtu këngëtarit nga Bolonja i pëlqente të strehohej dhe ishte pikërisht arkipelagu pulian që e lejoi të shkruante disa nga sukseset e tij më të famshme.

“Sa i thellë është deti”, për shembull, i referohet pikërisht këtyre ishujve, prandaj shtëpitë që zotëronte Dalla në Tremiti mund të jenë vetëm të veçanta.

Por tani, pronat e tij të pasurive të paluajtshme, për të qenë të saktë, një vilë në San Domino dhe një në San Nicola, janë tani në shitje përmes agjencisë Guidobaldi Luxury Properties.

Një mundësi unike jo vetëm për ata që kërkojnë një vendbanim veror, por një pjesë autentike e historisë e rrethuar nga deti Adriatik. Dhe duket se këngëtari po përjeton kohë të krizës ekonomike dhe kohë të vështira.

E zhytur në Cala Matano – një nga plazhet më të bukura të arkipelagut – vila në ishullin San Domino është e rrethuar nga natyra e cila nuk mund të mos frymëzojë me karakteristikat e saj magjepsëse. Prona është e rrethuar nga një park 1650 metra katror ku natyra alternohet me peizazhe që të lënë pa fjalë.

Vila shtrihet në tre kate dhe përbëhet nga një sallon, kuzhinë, 4 dhoma gjumi dhe 4 tualete. Stili që përshkon të gjitha dhomat të kujton detin dhe ngjyrat karakteristike si bluja në të gjitha nuancat e saj. Këtë nuancë e gjejmë te dyshemetë, të cilat me dekorimin e tyre me shkëlqim rikrijojnë sipërfaqen detare. Dritaret e mëdha dhe një tarracë e madhe në krye të shtëpisë i bëjnë dhomat individuale të ndritshme, pa harruar zgjedhjen e ngjyrës së bardhë.

Një ngjyrë që çliron energji dhe qetësi në të njëjtën kohë dhe që shkon me gjithçka, prandaj edhe arredimi – si ngjyra e mureve – u zgjodhën në këtë nuancë. Vetë mobilimet kanë një stil minimal që është i përshtatshëm për një shtëpi buzë detit të rrethuar nga bukuria që ofron peizazhi përreth.

Në brendësi të vilës ndodhet edhe një dhomë regjistrimi ku kantautori Bolonez ka krijuar albumin “Luna Matana”. Ajo që e bën pronën edhe më magjepsëse është tarraca me shezllone dhe vepra arti, vendi ideal për t’u çlodhur, pa përmendur historinë që karakterizon ishullin.

Vila e San Nicola është një xhevahir arkitektonik

Prona San Domino nuk ishte rezidenca e vetme e Lucio Dalla në Ishujt Tremiti. Kantautori kishte gjithashtu një shtëpi të vendosur në ishullin San Nicola pranë kishës që i dha emrin ishullit. Prona ndodhet brenda Abbey e Santa Maria a Mare e ndërtuar në vitin 1200 dhe e cila ende mund të përkufizohet si një xhevahir i vërtetë arkitekturor sot.

Këtu mund të merrni frymë nga historia e strukturës në çdo cep, merita i takon zgjidhjeve të krijuara nga arkitekti i famshëm Camerini, të cilat përmirësonin mjediset. Prona, e cila fillimisht ishte pjesë e një abacie, ka ruajtur disa karakteristika të vendit brenda, si uji i shenjtë. Sapo kaloni pragun ju pret një hapësirë ​​e hapur me një aneks kuzhine të hapur. Për t’u siguruar që mjedisi të jetë unik, ekzistojnë tre dritare të mëdha që shikojnë drejtpërsëdrejti mbikalimin e kepës dhe harqet me tulla të ekspozuara.

Së fundi, zona e gjumit është e ekspozuar dhe përbëhet nga dy kat i ndërmjetëm prej druri dhe xhami nga të cilat mund të admironi të gjithë shtëpinë dhe që me shumë mundësi do të kenë kontribuar në frymëzimin e Lucio Dalla. /ZOOM.AL/