zoom

Bota

Ukraina refuzoi ofertën e Paqes, Rusia bombardon me raketa Donetskun. Të paktën 3 të vrarë

Pak pasi Perëndimi iu përgjigj nga Samiti i G7 në Pulja të Italisë me refuzim të ofertës së paqes së bërë nga presidenti Putin, Rusia nisi një valë të fuqishme bombardimi në rajonin e Donetsk ditën e sotme.

Tre persona u vranë dhe pesë të tjerë u plagosën nga bombardimet ruse në Ukrainë, saportuan mediat. Sulmet ndodhën në fshatin Ulakly, në rajonin lindor të Donetsk.

Guvernatori lokal Vadym Filashkin në një postim në platformën Telegram, shkruan se “Fshati u godit nga municione thërrmuese”. Ndërtesat administrative, një shtëpi private, një dyqan dhe tetë makina janë dëmtuar, tha ai.

Të premten presidenti i Rusisë propozoi armëpushim në Ukrainë, por u hodh poshtë nga kreu i qeverisë ukrainase, Volodymyr Zelensky, si dhe nga liderët e tjerë të botës. /ZOOM.AL/