zoom

Slider

UEFA hap hetimin pasi futbollisti turk përdori përshëndetjen e “ujkut”

UEFA ka nisur hetime për mbrojtësin turk Merih Demiral pas fitores së Turqisë ndaj Austrisë në Kampionatin Evropian të martën.

Demiral shënoi dy gola në fitoren 2-1 të Turqisë në raundin e 16-të dhe festoi duke bërë një gjest të njohur si “përshëndetja e ujkut”, që lidhet me grupin ekstremist turk të krahut të djathtë “Ujqërit gri”.

“Simbolet e ekstremistëve të krahut të djathtë turq nuk kanë vend në stadiumet tona”, tha Ministrja e Brendshme gjermane Nancy Faeser në një postim në X , i njohur më parë si Twitter, të mërkurën, duke shtuar se grupi është nën vëzhgim në Gjermani.

“Përdorimi i Kampionatit Evropian të Futbollit si një platformë për racizmin është krejtësisht e papranueshme. Ne presim që UEFA të hetojë rastin dhe të marrë në konsideratë sanksionet.”

Pas fitores, Demiral postoi një foto të tij duke bërë gjestin në X: “I lumtur është ai që e quan veten turk”, ka shkruar mbrojtësi.

“Kisha në mendje një festë specifike. Kështu bëra. Ka të bëjë me identitetin turk, sepse jam shumë krenar që jam turk. Dhe e ndjeva atë në maksimum pas golit të dytë, kështu që bëra atë gjest”, u tha Demiral gazetarëve pas ndeshjes. “Jam shumë i lumtur që e bëra këtë.”

UEFA, organi drejtues i futbollit evropian, njoftoi në një deklaratë të mërkurën se po heton “sjelljen e supozuar të papërshtatshme” të Demiral.

“Në lidhje me ndeshjen e raundit të 16-të të Kampionatit Evropian të UEFA-s 2024 ndërmjet Austrisë dhe Turqisë të luajtur më 2 korrik 2024 në Leipzig, Gjermani, është hapur një hetim në përputhje me nenin 31(4) të Rregullores disiplinore të UEFA-s në lidhje me pretendimet sjellja e papërshtatshme e lojtarit të Federatës Turke të Futbollit, Merih Demiral”, thuhet në deklaratën e UEFA-s.

Në një deklaratë të mërkurën, Ministria e Jashtme turke tha se është “e papranueshme” që UEFA të hapë një hetim disiplinor kundër Demiral.