Slider

Shqipëria e brishtë në mbrojtje, i fal barazimin Islandës në Rejkjavik

Shqipëria nuk shkoi më tepër se një barazim 1-1 në Rejkjavik ndaj Islandës, për llogari të Ligës së Kombeve.

Në tërsi një ndeshje e interpretuar mirë nga kuqezinjtë, që nëse do të ishin treguan më të kujdesshëm mund të kishin marr tri pikët.

Shqipëria kalon në avantazh në minutën e 30’ pas një fillimit të shkëlqyer.

Kur u mbush gjysmëore lojë Taulant Seferi zhbllokoi takimin pas një aksioni model të kuqezinjve në krahun e djathtë.

0-1 dhe festa është e gjitha për Shqipërinë.

Islanda reagoi me Sigurdson, që kërcënoi portierin Berisha, por kapiteni e mbajti portën të paprekur.

Pavarësisht disa aksioneve të rrezikshme, pjesa e parë u mbyll 0-1 për kuqezinjtë.

Në pjesën e dytë Islanda sulmoi më tepër dhe vendosi ekulibrin pas një gafe të kuqezinjve.

Fillimisht gaboi Kumbulla dhe më pas Gjimshiti, i cili i pason Thorsteinson dhe ky i fundit e dërgon sferën ne rrjetë.

Në barazim 1-1 loja u hap më tepër, por rezultati mbeti i pandryshuar, dhe si rrjedhojë skuadrat ndajnë pikët. /zoom.al/