zoom

Bota

Pavarësisht humbjes së zgjedhjeve për PE, Macron njofton se nuk do dorëhiqet

Presidenti francez Emmanuel Macron ka përjashtuar mundësinë e dorëheqjes, pavarësisht rezultatit të zgjedhjeve europiane dhe dështimit që pësoi partia e tij.

Pas humbjes ai vendosi të shpallte zgjedhjet e parakohshme në vend, duke shpërndarë edhe Parlamentin.

Presidenti francez u pyet se çfarë do të bëjë nëse Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë (RN), në rast fitoreje elektorale, kërkon dorëheqjen e tij.

“Nuk është RN që përcakton Kushtetutën, as fryma e saj. Institucionet janë të qarta, qëndrimi i presidentit po ashtu, cilido qoftë rezultati”, tha ai. /ZOOM.AL/