zoom

Slider

“Xhaka, majtas”- Në shishen e ujit të portierit anglez ishin shkruar gjuajtjet e preferuara të lojtarëve zviceranë

Portieri Jordan Pickford ishte heroi i Anglisë, pasi pritja e penalltisë së Manuel Akanji ndihmoi Tre Luanët të mposhtin Zvicrën në çerekfinalen e Euro 2024.

Anglia i shënoi të pesë penalltitë, me Cole Palmer, Jude Bellingham, Bukayo Saka, Ivan Toney dhe Trent Alexander-Arnold që gjetën rrjetën nga 12 metra.

Dhe pritja nga Pickford e penalltisë së lojtarit zvicran Akanji ishte e mjaftueshme për të kaluar Anglinë në gjysmëfinale.

Në shishen e ujit të portierit anglez ishte shkruar një listë se në cfarë drejtimi parapëlqenin t’i gjuanin penalltitë lojtarët e Zvicrës, duke i shoqëruar me këshilla për secilin sulmues.