zoom

Bota

Medvedev i “fryn” zjarrit: S’po bëjmë blof me armët bërthamore, lufta me Perëndimin është e mundur!

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha sot se Rusia nuk po bën blof kur flet për mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore taktike kundër Ukrainës dhe se konflikti i saj me Perëndimin mund të përshkallëzohet në një luftë të shkallës së plotë.

Në një postim në kanalin e tij zyrtar Telegram, Medvedev tha se konflikti i Moskës me Perëndimin po zhvillohet sipas skenarit më të keq të mundshëm dhe se “askush nuk mund të përjashtojë përshkallëzimin e tij në fazën përfundimtare”.

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus bëri sot komentin e mësipërm pas zbulimit të djeshëm të medias ndërkombëtare se presidenti i SHBA Joe Biden lejoi në heshtje Kievin të përdorte armë të furnizuara nga SHBA kundër objektivave ushtarake brenda Rusisë, duke mbështetur një sulm në qytetin verilindor të Ukrainës, Kharkiv.

Kërcënimet nga Moska për një “përgjigje asimetrike”

Rusia do t’i japë një përgjigje “asimetrike” sulmeve ukrainase kundër territorit të saj me armë të ofruara në Kiev nga SHBA, njoftoi sot agjencia e lajmeve RIA, duke cituar Andrei Kartapolov, kreun e Komitetit të Mbrojtjes Ruse. Kartapolov tha se vendimi i presidentit amerikan Joe Biden nuk do të ndikojë në operacionin ushtarak rus.

Kujtojmë se raporti i Politico, duke cituar tre zyrtarë amerikanë dhe dy burime të mirëinformuara që nuk i përmendi, thoshte se presidenti amerikan Joe Biden kishte autorizuar në heshtje Ukrainën të përdorte sistemet e armëve amerikane në sulmet kundër zonave kufitare ruse, ekskluzivisht pranë rajonit të Rusisë, Kharkiv. /ZOOM.AL/