zoom

Bota

Çfarë po bën Macron? Zgjedhjet e reja, një “bast i çmendur”

Vendimi i Emmanuel Macron ka habitur mediat, si në Francë ashtu edhe jashtë saj. Pas kësaj kthese dramatike të ngjarjeve, shtypi ndërkombëtar është i shqetësuar për pasojat e kësaj shpërbërjeje për të ardhmen e Francës, por edhe të Evropës.

Një vendim që ka bërë që të rrjedhë shumë bojë. Njoftimi i Emmanuel Macron të dielën për shpërndarjen e Asamblesë Kombëtare, pas disfatës së madhe që pësoi partia e tij në zgjedhjet evropiane dhe rezultatit historik të “Rassemblement National” (RN), po shkakton reagime përtej Francës. Franca e gjeti veten në faqen e parë të shtypit ndërkombëtar të hënën në mëngjes.

“Çfarë po bën Macron?” është titulli iDer Spiegel. “Askush në Paris nuk e priste këtë pasojë të rezultatit të shkëlqyer elektoral të populistëve të djathtë rreth Marine Le Pen. Është një manovër e rrezikshme, por që i përshtatet Macronit si lojtar”, analizon Britta Sandberg, korrespondente për mediat gjermane në Francë.

Në Belgjikë, “La Libre” pranon se mbrëmja e zgjedhjeve franceze “ishte e pasur me emocione”. Së pari sepse “e djathta ekstreme e udhëhequr nga i riu Jordan Bardella kaloi triumfalisht kufirin e 30%” dhe “kampi presidencial i drejtuar nga e panjohura Valérie Hayer mori një shuplakë monumentale në fytyrë”. Më pas “një kthesë dramatike e ngjarjeve” në orën 21:00 kur Emmanuel Macron njoftoi shpërndarjen e Kuvendit, “një vendim i papritur dhe i rrezikshëm, dikush do të tundohej ta shtonte pasi basti i tij duket i çmendur”, besojnë mediat belge.

Një kryetar shteti i dobësuar

Presidenti francez “e ka futur vendin në fushatën më të pasigurt në historinë e fundit, një fushatë, rezultati i së cilës do të përcaktojë trashëgiminë e presidencës së tij dhe drejtimin e Francës dhe Evropës”, shkruan ana e tij e përditshmja madrilene El PaÍs, duke përshkruar humbjen e partisë së tij si “poshtëruese”.

Është një “vendim shokues” dhe “një bast i rrezikshëm”, pranon The Guardian, por Emmanuel Macron nuk kishte zgjidhje, mendon gjithashtu e përditshmja britanike: “I dobësuar nga një humbje kaq e rëndë, presidenti i qendrës rrezikoi të përballej me mocione të përsëritura censure, që ka të ngjarë të çojë në kolapsin e qeverisë.”

“Me kreun e shtetit, pa një shumicë për të miratuar një projekt në Asamblenë Kombëtare, lufta kishte nisur,” kujton BBC. “Presidenti padyshim shpreson se partia e tij do të jetë në gjendje të luftojë në zgjedhjet e 30 qershorit dhe 7 korrikut, por ai duhet të kuptojë se shanset janë të favorshme për një fitore tjetër të “Rassemblement National”, paralajmëron media angleze.

Në Berlin, Die Welt beson se kreu i shtetit francez kishte të drejtë: “Macron nuk dëshiron të jetë presidenti që do t’i duhet t’ua dorëzojë Elysee-n populistëve të djathtë në vitin 2027, kur ai vetë nuk do të ketë më të drejtë të prezantojë veten. Vendimi i tij është i respektueshëm. Ai tregon madhështi.”

Për Washington Post, shpërbërja e Asamblesë Kombëtare është “një mënyrë që Macron të tregojë se i ka dëgjuar kritikat”, duke pasur parasysh se “ndoshta po vë bast që vota e protestës u shpreh në shumicë në zgjedhjet evropiane dhe se njerëzit do të votojnë. ndryshe kur bëhet fjalë për Francën.” Zgjedhjet legjislative do të jenë “një referendum për qeverinë Macron”, shton ai.

“Në lojën aktuale demokratike, kreu i shtetit po hedh zarin për të parë nëse Franca më në fund do të zgjohet”, mendon New York Times, një tjetër e përditshme amerikane, përballë asaj që e percepton si “një kërcënim të madh nacionalist dhe ksenofobik. , kërcënim për lirinë, demokracinë, hapjen ndaj botës dhe shtetit ligjor të vendit. Ky vendim i marrë “në prag të Lojërave Olimpike” paraqet “një periudhë pasigurie të thellë politike në Francë”.

Njoftimi presidencial veproi “si një goditje në milingonat e peizazhit politik francez”, analizon media zvicerane Le Temps. “Franca po hyn në një fazë institucionale të panjohur deri tani, plot të panjohura”, parashikon La Repubblica, në Itali. Emmanuel Macron tani duhet të “përgatisë një betejë vendimtare jo vetëm për Francën, por për të gjithë Evropën”, përfundon e përditshmja.