zoom

Kinema & Netflix

Amy Winehouse “rikthehet” pas vdekjes. Publikohet traileri i filmi biografik

Sam Taylor-Johnson drejton filmin “Back to Black” dhe na çon në një udhëtim në Londër në vitet 2000, kur Amy Winehouse po shkruante këngët për një nga albumet muzikore më të suksesshme të publikuara ndonjëherë.

Përpjekja për të transferuar historinë e Amy në ekranin e madh filloi disa vite më parë dhe më në fund projekti u ndërmor nga Sam Taylor-Johnson, i cili madje kishte njohur talentin e saj të jashtëzakonshëm që në daljet e para të këngëtares.

Sam Taylor-Johnson dhe skenaristi Matt Grinnells diskutuan gjatë për përmbajtjen e skenarit dhe vendosën të fokusohen në pjesën më interesante të jetës së saj dhe t’i tregojnë ngjarjet nga këndvështrimi i saj.

“Ne u siguruam që të nderonim jetën e saj dhe të mos zhytemi në të dukshmet, drogat, toksicitetin, problemet familjare, gjërat që mediat i vendosin asaj. Zëri i saj, talenti, qëndrimi dhe autenticiteti ishin në plan të parë”. tha Sam Taylor-Johnson.

Një pikë ku ai u përqendrua veçanërisht ishte marrëdhënia midis Amy-t, ish-bashkëshortit të saj Blake Fielder dhe familjes së saj. Në këtë version filmik të Amy-t, shfaqet edhe një aspekt i panjohur për publikun lidhur me gjyshen e saj, Cynthia Winehouse.

Në klipin ekskluziv nga filmi i ardhshëm, Amy dhe Cynthia ecin së bashku në park dhe diskutojnë për jetën personale. Vdekja e Cynthia-s thuhet se ka pasur një ndikim të madh në psikologjinë e Amy.

Filmi pritet të dalë në kimena në datën 17 maj të këtij viti.