zoom

Bota

Masakra e Moskës, shkon në 139 numri i viktimave. Pse terroristët zgjodhën koncertin e “Piknik”?

E gjithë bota është solidarizuar me Rusinë, e cila përjetoi pak ditë më parë një sulm të egër terrorist, ku numri i viktimave ka shkuar në 139, duke u rritur, teksa humbën jetën në një sallë koncertesh.

Katër të dyshuar nga Taxhikistani janë arrestuar, nën akuzën për pjesëmarrje në një sulm terrorist dhe përballen me burgim të përjetshëm. Masakra filloi të premten mbrëma në qendrën e koncerteve Crocus City Hall në Moskë, një orë para se të dilte në skenë grupi rock “Piknik”. A ishte ky qëllimi i sulmit në fund të fundit?

“Laje fytyrën me gjakun tënd”

“Mos ki frikë nga asgjë, asnjë flakë, asnjë hije. Ti nuk je më një djalë i vogël. Lajeni fytyrën çdo mëngjes me gjakun tuaj.”. Kështu përkthehen disa tekste nga hiti më i fundit i Piknik, i cili ishte hedhur në YouTube më 7 mars. Grupi Piknik konsiderohet nga veteranët e skenës së rrokut rus. Ata u shfaqën për herë të parë në vitin 1978 në Shën Petersburg, atëherë ende i quajtur Leningrad. Në vitin 1981 ata u emëruan “Piknik”. Ishte një taktikë e zakonshme për grupet e rock-ut të epokës sovjetike që të zgjidhnin emra që të kujtonin Perëndimin, por që nuk mund të ndaloheshin lehtë.

Në vitet ’80 Piknik mezi gjente salla të mëdha për koncertet e tyre. Ata filluan të luanin në skena më të vogla rock, ndonjëherë në skajet e skenës së artit. Ata i qëndruan besnikë idhujve të tyre të përjetshëm, si Rolling Stones, Led Zeppelin dhe emrat e mëdhenj të muzikës progresive rock. Drejtues i grupit që nga viti 1982 është këngëtari dhe kompozitori Edmund Skliarski, djali i një shkencëtari të shquar dhe një pianisti. Ai i kushton shumë rëndësi origjinës së tij polake dhe besimit të tij katolik. Burimet e frymëzimit për Sklyarski nuk janë vetëm Rolling Stones, por edhe poezia ruse e fillimit të shekullit të 20-të.

A janë Piknik pro luftës?

Në maj 2023, grupi u vlerësua nga shkrimtari nacionalist rus Zakhar Prilepin për qëndrimin e tij ndaj çështjes së Ukrainës. Në veçanti, Prilepin tha se Sklyarsky mbështeti në mënyrë aktive “operacionin special” në Ukrainë, duke përfshirë edhe donacionet, që sipas tij është “një kusht normal për çdo njeri, për çdo muzikant në Rusi”. Grupi nuk i mohoi këto pretendime. Një paraqitje në sallën madhështore të qytetit Crocus mund të interpretohet si një shenjë e besnikërisë ndaj lidershipit politik. Në të njëjtën kohë, emra të tjerë të mëdhenj të skenës ruse të rrokut – si Boris Grebeshnikov i grupit Aquarium, Yuri Shevchuk i DDT dhe Zemfira – u detyruan të iknin jashtë vendit, duke ndërprerë karrierën e tyre të suksesshme.

Para se të fillonte pushtimi rus, Piknik ishte futur në listën e “artistëve të padëshiruar” në Ukrainë, pasi ata kishin kryer tashmë disa koncerte në gadishullin e Krimesë të pushtuar nga Rusia. Një ditë pas sulmit terrorist, grupi iu përgjigj disa kërkesave për intervistë (përfshirë DË) duke shprehur trishtim dhe pikëllim. Më 24 mars, Edmund Skliarski u shfaq në një video-mesazh në Telegram për të shprehur ngushëllimet e tij për të afërmit e viktimave të “kësaj tragjedie të tmerrshme dhe të pakuptimtë”. Çdo spekulim nëse sulmuesit kishin shënjestruar Piknicks mbetet i pasigurt. Sidoqoftë, Crocus City Hall tashmë është vendosur si një nga vendet më të rëndësishme të koncerteve në Rusi.

Është vetëm 20 km nga Kremlini dhe ndodhet pranë periferive të privilegjuara perëndimore të Moskës, ku masat e sigurisë janë disi më të relaksuara sesa në qendër të kryeqytetit rus. Ndoshta e gjithë kjo luajti një rol për terroristët. Ndërtesa i përket grupit të biznesit të oligarkut Araz Agalarov, i cili është pjesërisht nga Azerbajxhani dhe një lojtar kryesor në tregun rus të pasurive të paluajtshme. Në skenën e saj kanë dalë emra të mëdhenj të muzikës pop dhe rock të huaj, si Scorpions, Nazareth, Sting, Elton John, Pet Shop Boys e të tjerë. Në vitin 2013, Donald Trump ishte gjithashtu në Crocus City Hall, si “i ftuar special” për konkursin e bukurisë “Miss Universe”. /ZOOM.AL/